Biden borç limitini görüşecek

Joe Biden, misyona başlamasının ikinci yıl dönümünde Belediye Liderleri Konferansı Kış Toplantısı’na katılan belediye liderlerini Beyaz Saray’da ağırladı.

Burada konuşma yapan Biden, ABD iktisadını güzelleştirmek için attıkları adımları anlatarak, iki yıllık idaresi sürecinde daha fazla Amerikalıya istihdam sağlamayı başardıklarını söz etti.

Cumhuriyetçilerin federal hükümetin toplumsal güvenlik ve sıhhat alanındaki harcamaların kısılmasına yönelik davetlerine karşın bu harcamaların vatandaşın faydasına olduğunu savunan Biden, bu mevzuyu ele almak için yakın vakitte Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy ile görüşeceğini ve bu mevzuya “Birliğin Durumu” konuşmasında da değineceğini duyurdu.

Başkan Biden, Borç limiti ile başa çıkılamazsa ve temerrüde düşülürse “finansal olarak şimdiye kadar yaşanan her şeyi aşan bir felaketle” karşı karşıya kalınabileceği ihtarını yaptı.

Diğer taraftan McCarthy de, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Biden’la görüşmeye hazır olduğunu belirterek, şu sözleri kullandı:

“Başkan Biden: Sorumsuzca yapılan hükümet harcamalarını ele almak için sorumlu bir borç limiti artışını görüşmek üzere yaptığınız daveti kabul ediyorum. Buluşmamızı dört gözle bekliyorum.”

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, daha evvel tekraren borç limiti konusunda tavırlarının net olduğunu ve bu bahiste müzakere etmeyeceklerini, Kongre’nin borç limitini artırmak için şartsız kaideyiz harekete geçmesi gerektiğini tabir etmişti.

Başa dön tuşu