Beyaz Saray’da ‘acil durum’ hareketliliği

Habertürk’te yer alan habere nazaran, ABD Lider Yardımcısı Mike Pence şimdi bilinmeyen bir nedenle New Hampshire’a yapacağı ziyareti iptal ederek Washington’a geri döndü.

Pence’in Beyaz Saray’a dönüşü birinci olarak ‘acil durum’ olarak tanımlansa da, daha sonra yetkililer durumun ‘acil’ olmadığı istikametinde açıklamalar yaptı. Pence’in sözcüsü Alyssa Farah tarafından yapılan açıklamada, “Başkan Yardımcısı’nın Washington’da kalmasını gerektiren bir şeyler oldu. Alarm vermek için bir neden yok. New Hampshire’a yapacağı ziyareti tekrar planlamak için sabırsızlanıyor” sözlerini kullandı.

Üst seviye bir Beyaz Saray yetkilisi ise durumun Lider Trump yahut Pence’in sıhhat durumuyla ilgili olmadığını ve bir ulusal güvenlik konusu da olmadığını belirtti.

New Hampshire’da Pence’i bekleyen kalabalığa yapılan duyuruda ise Lider Yardımcısı’nın uçağının bir ‘acil durum çağrısı’ nedeniyle geri dönüş yaptığı belirtilmişti. Lakin daha sonra Pence’in sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Pence’in uçağının Washington’dan hiç ayrılmadığı söz edildi.

PUTIN DE TÜM PROGRAMINI İPTAL ETTİ

Pence’in Beyaz Saray’a çağrılmasından kısa bir müddet evvel Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin gün içerisindeki bütün programlarını iptal ederek Savunma Bakanı Şoygu ile bir görüşme planlamıştı.

Rus basını görüşmenin 14 denizcinin öldüğü denizaltı yangını ile ilgili olduğunu belirtirken, görüşmenin içeriğine ait Kremlin’den resmi bir açıklama yapılmadı.

NÜKLEER SIZINTI İDDİALARI

Rus basınından RBC, denizaltının nükleer motorlu olduğu savını ortaya atmıştı fakat mevzuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Sosyal medyada yayılan nükleer sızıntı tezlerinin akabinde, Norveç Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu’ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Rus denizaltı kazasının yaşandığı bölgede yüksek düzeyde radyasyon gözlenmediği, Rus meslektaşlarının olayın bir gaz patlaması olduğu istikametinde bilgi verdikleri tabir edildi. 

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Norveç makamlarına ‘gaz patlaması’ olduğu tarafında bilgi verildiği argümanı yalanlandı.

TRUMP’IN SIHHATİYLE İLGİLİ SPEKÜLASYONLARA NEDEN OLDU

Beyaz Saray’da yaşanan hareketliliğin akabinde toplumsal medyada en çok konuşulan bahislerden biri ‘acil durumun’ Trump’ın sıhhatiyle ilgili olup olmadığıyla ilgiliydi. Beyaz Saray içerisinden kaynaklar gazetecilere yaptıkları açıklamada hususun Trump’ın ve Pence’in sıhhatiyle ilgili olmadığını tabir etti.

Trump’ın gün içerisinde Washington’da olacağı ve planlanmış hiçbir programının olmadığı tabir edildi. Twitter’ı kullanma sıklığıyla bilinen ABD Lideri, son saatlerde yaklaşan 4 Temmuz kutlamalarıyla ilgili paylaşımlarda bulundu.

 

https://www.haberturk.com/beyaz-saray-da-acil-durum-hareketliligi-2500666

Başa dön tuşu