Dünyada göç etme isteği son 10 yılın en yüksek seviyesinde

ABD merkezli anket şirketi Gallup’un araştırması, 2021’de dünyadaki yetişkinlerin yüzde 16’sının (yaklaşık 900 milyon) imkan bulabilirse, ülkesini kalıcı olarak terk etmek istediğini ortaya koydu.

Araştırmada, Kovid-19 salgınının son yıllarda göç oranlarını azalttığı lakin insanların göç etme isteğine mani olmadığı söz edildi.

122 ülkede yaklaşık 127 bin yetişkinle yapılan görüşmelere dayandırılan araştırmada, Kovid-19 salgınının ikinci yılında, insanların göç etme isteğinin son 10 yılın en yüksek düzeyine eriştiği belirtildi.

Araştırmanın kapsadığı devrin, dünyanın 2021’de yavaş yavaş olağana dönmesiyle tıpkı vakte denk geldiği bildirildi.

Sahra Altı Afrika, Latin Amerika ve Asya’nın kimi bölgelerinde göç etme isteği artıyor

Latin Amerika ve Karayipler, Sahra Altı Afrika, Asya’nın kimi bölgeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üzere halihazırda göç veren bölgelerde de göç etme isteği son on yılın en yüksek düzeylerine yükseldi.

Bu durumun dünyanın her yerinde geçerli olmadığı hem AB ülkelerinde hem de Doğu Asya’da göç etme dileğinin değerli ölçüde azaldığı kaydedilen araştırmada, AB’de Almanya ve Fransa, Doğu Asya’da ise Güney Kore ve Çin üzere ülkelerde ise insanların göç etme isteğinin azaldığı ve son 10 yılın en düşük düzeyine gerilediği kaydedildi.

Araştırmada, Kuzey Amerika ve AB ülkeleri hariç dünyanın birden fazla bölgesinden 13 ülkede yetişkin nüfusunun yaklaşık yarısı yahut daha fazlasının, imkan olursa öteki bir ülkeye taşınmak istediği belirtildi.

İnsanların birden fazla ABD’ye göç etmek istese de ülkeye duyulan ilgi azalıyor

ABD’nin, potansiyel göçmenler için 2007’den bu yana en çok göç edilmek istenen ülke olma özelliğini 2021 yılında da koruduğu söz edilen araştırmada, göç etmek isteyenlerin yüzde 18’inin amaçları ortasında 1. sırada ABD bulunsa da ülkeye olan ilginin 2017’den itibaren azaldığı, bunun sebebinin ise eski ABD Lideri Donald Trump idaresindeki göçmen aykırısı telaffuzlarının potansiyel göçmenleri kısmen caydırması olabileceği aktarıldı.

Araştırmada ayrıyeten göç etmek isteyen yetişkinlerin yüzde 8’inin (yaklaşık 74 milyon) Kanada’da ikamet etmek istediği bilgisine yer verildi.

Başa dön tuşu