Barclays: Yeni yıl hisseden nakde kaçışla başladı

Barclays Plc stratejistlerine nazaran yatırımcılar, dirençli yüksek enflasyon ve yaklaşan resesyon kaygılarıyla, yeni yıla pay senetlerinden nakde kaçışla başladı.

EPFR Küresel datalarına dayanan bir araştırma notuna nazaran, para piyasası fonlarına girişler 4 Ocak’a kadar olan haftada 112 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu, pandeminin global olarak yayıldığı Nisan 2020’den bu yana en büyük giriş oldu. Bilgiler ayrıyeten yatırımcıların global tahvilleri satın aldıklarını ve ABD fonlarının 5 milyar dolarlık pay senedi çıkışına yol açtığını gösterdi.

Güvenli varlıklara yaşanan atak, ABD pay senetlerinde 2008’den bu yana görülen en makus yıllık düşüşün akabinde geldi. Güçlü ekonomik bilgiler, Fed’in şahin duruşuna sadık kalacağına dair kaygıları körüklerken pay senetleri de 2023’ün birinci haftasında gerilemeye devam etti.

Dördüncü çeyrekten bu yana Avrupa’ya kıyasla düşük performans gösteren ABD pay senetlerinin tarafına ait bir sonraki ipucu için Cuma günü açıklanacak olan istihdam datalarını takip edilecek. Bloomberg Economics, istihdamda daha ölçülü bir artış görülmesini bekliyor.

Başa dön tuşu