Bankaların altın, gümüş, platin kredilerine ilişkin düzenleme

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Türk Parası Değerini Müdafaa Hakkında 32 Sayılı Karara Ait Bildiri’de değişikliğe gidildi.

Söz konusu değişiklik bildirisi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 Buna nazaran bildirimin, bankaların, depo hesapları karşılığı altın, gümüş, platin ile satın aldıkları altın, gümüş yahut platinin teslimi yahut karşılığının Türkiye’de yerleşik müşteriye Türk lirası, yurt dışında yerleşik müşteriye ise Türk lirası yahut Döviz olarak ödenmesi suretiyle, Türkiye’de yahut yurt dışında yerleşik bireylere fiyatı en az 5 milyon dolar ve ortalama vadesi bir yılın üzerinde olmak üzere altın, gümüş yahut platin kredisi kullandırabilmesine ait kararı yürürlükten kaldırıldı.

Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanlığının Türk Besin Kodeksi Hayvansal Besinlerde Bulunabilecek Farmakolojik Etkin Unsurların Sınıflandırılması ve Azamî Kalıntı Limitleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle, farmakolojik faal unsurlar ortasında yer alan gentamisin isimli faal hususun kalıntı limitleri değiştirildi.

 

 

Başa dön tuşu