Banka şubelerine dijitalleşme kilidi

RTL televizyonunun haberinde, artan dijital bankacılık hizmetleri ve Kovid-19’un insanları fizikî süreçlerden uzaklaştırmasının akabinde Hollanda’da bankaların şubelerini kapattığı belirtildi.

Haberde, 2000’lerin başında Hollanda’da toplam 6 bin 100 banka şubesi bulunurken bu sayının şimdilerde 420’ye indiği, bunun yüzde 93’lük bir azalmaya karşılık geldiği tabir edildi.

Kovid-19’un akabinde banka şube sayısındaki artışın hızlandığına dikkat çekilen haberde, ülkenin en büyük bankalarının 2020’nin başlarındaki ve yeni şube sayıları aktarıldı.

Buna nazaran, ING Bankasının ülke genelindeki şube sayısı 170 iken 57’ye, Rabobank’ın şube sayısı 335’ten 136’ya, ABN Amro’nun şube sayısı 129’dan 27’ye indi.

Şubeye gelen müşteri sayısında azalma

Son dört yılda şubeye gelen müşteri sayısının ING bankasında yüzde 80 azaldığı belirtilen haberde, Ocak 2021 ile Ekim 2022 ortasında ABN Amro şubelerine giden müşteri sayısının yarıya indiği vurgulandı.

Şubelere duyulan gereksinimin azalmasıyla birlikte birtakım banka şubelerinin haftanın muhakkak günlerinde ve saatlerinde hizmet verdiği aktarılan haberde, Losser kasabasındaki Rabobank şubesinin haftanın bir günü yalnızca 2 saat boyunca müşterilere hizmet vermesi buna örnek gösterildi.

Dijitalleşmeyle birlikte şubede verilen hizmetlerin birçoklarının çevrim içi olarak da verildiği belirtilen haberde, fizikî şubeler varlığını devam ettirse dahi uzun vadede kapatılan şube sayısının artmaya devam etmesinin beklendiği söz edildi.

Başa dön tuşu