Bank Of Tokyo-Mitsubishi/ Hardman: Enflasyon faizleri indirmek için TCMB’ye alan yaratıyor

Bank Of Tokyo-Mitsubishi Kur Stratejisti Lee Hardman, bugün açıklanan enflasyon verisinin faizleri indirmek için TCMB’ye alan yarattığını ve Fed’in Temmuz ayında en az 25 baz puanlık faiz indirimi yapmamasının, Türk Lirası üzere para ünitelerinde negatif tesir yaratacağını söyledi.

Bloomberg HT’de Cumhur Örnek’e konuk olan Hardman, bugün açıklanan enflasyon verisinin TCMB’nin hareketini nasıl etkileyeceğini ve hazinenin dolar yahut euro bazlı tahvil ihrac etmesinin tesirlerini kıymetlendirdi.

Enflasyon verisinin TCMB’nin faiz indirimi yapma mümkünlüğünü arttırdığını paylaşan Stratejist, “Enflasyon bu yıl keskin bir halde yavaşladı. Bu durum faizleri indirmek için TCMB’ye daha fazla alan yaratıyor. Siyaset faizi enflasyonun üzerinde kalıyor. Böylelikle indirim yapma mümkünlüğü arttı” dedi.

Hardman ayrıyeten hazine tarafından dolar yahut euro cinsinden tahvil ihracı yapmanın yabancı yatırımcılarının iştahı için yeterli bir fırsat olduğunu da belirterek, “İstenen dış piyasa şartlarından faydalanmaya çalışılıyor. Fed ve AMB de daha güvercin siyaset tarafına dönmüş durumdalar.  Faizleri önümüzdeki aylarda indirecek üzere duruyorlar. Bu durum da yabancı yatırımcıların yüksek getiriye kaçmasını sebep oluyor. Türkiye’deki üzere yüksek getirili tahvillere daha çok talep var.  Yabancı yatırımcıların iştahı için bu usul tahvil ihracı yapmak âlâ bir fırsat olacaktır” dedi.

Son olarak Fed tarafından faiz indirimi yapılmaması durumunda TL üzere para ünitelerinin olumsuz etkileneceğini vurgularken,  piyasanın hali hazırda 25 baz puanlık faiz indirimini fiyatladığını söyledi. Hardman, “Fed’in Temmuz ayında 25 baz puanlık faiz indirimi yapması istikametinde ana senaryomuz var.  Fed’de siyaset yapıcılar ve Lider Powell’ın en az 50 baz puanlık bir faiz indirimi tarafında oy kullanacaklarını düşünüyoruz.  Federal Açık Piyasa Komitesi daha ihtiyatlı davranıyor. Şayet Fed bu beklentileri yerine getirmezse, finansal piyasalarda çok büyük negatif bir reaksiyon yaratacaktır. Aslında 25 baz puanlık faiz indirimi büsbütün fiyatlanmış durumda ve Türk Lirası üzere para ünitelerinde daha negatif tesir yaratır” dedi.

 

Başa dön tuşu