Esnaftan, dükkan kiralarında sabitleme talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, dükkan ve iş yeri kira artış oranlarının esnafın belini büktüğünü belirtti.

Beklenen artışı yapmayan esnafın dükkanını boşaltmaya zorlandığına işaret eden Palandöken, “Oraya bir yatırım yapılmış, o dükkanın işlemesi için yıllar geçirilmiş. Bu dükkan için tadilat, tasarım ve tabela yatırımları yapılmış, öteki bir yere taşınması daha büyük maliyet oluşturuyor.” tabirlerini kullandı.

Palandöken, konut kiralarındaki artış oranının yüzde 25 ile sonlandırıldığını anımsatarak, dükkanlarda bu türlü bir uygulamaya gidilmediğine dikkati çekti.

Esnafın artık dükkan kiralarındaki artışı kaldıramayacağını vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

“İş yeri kiraları belirli bir müddet sabitlenmeli. Bir tarafta elektrik, doğal gaz faturaları, öteki tarafta iş yeri kiraları. Davetimiz, esnaf işletmeleri ve dükkanları için de yüzde 25 sınırlaması üzere bir uygulamanın getirilmesi. Ulusal Eğitim Bakanlığı, kantin kiralarını yüzde 25 oranıyla sonlandırdı, fiyatların yükselmesinin önüne geçilmesi sağlandı. Lokal idareler, kamu kurumları ve vakıf iş yerleri için de bu uygulanırsa esnaf rahat eder.”

Başa dön tuşu