Bakan Varank sanayi üretim verilerini değerlendirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi üretiminin mayısta yüzde 1,3 artarak nisanda görülen süreksiz düşüşü geride bıraktığını belirterek, “Ekonomideki bu güzelleşmeler inanç endekslerine de yansıdı. Haziran ayında hem gerçek kesimimizin hem de tüketicilerimizin iktisada itimadı arttı. Bu eğilimi devam ettirmek için var gücümüzle çalışacağız.” tabirlerini kullandı.

Bakan Varank, Twitter hesabından mayıs ayına ait sanayi üretim endeksi sonuçlarına yönelik değerlendirmede bulundu.

Sanayi üretiminin mayısta aylık bazda artış gösterdiğine dikkati çeken Varank, şunları kaydetti:

“Mayıs ayı sanayi üretimi bir evvelki aya nazaran yüzde 1,3 artarak nisan ayında gördüğümüz süreksiz düşüşü geride bıraktı.Yüksek teknolojili eserlerin imalatındaki yüzde 25,5’lik ve sermaye malları üretimindeki yüzde 6,5’lik artış, bu gelişmede belirleyici oldu. Haziran ayında üretimin öbür öncü göstergelerinde de olumlu bir performans gözlemledik. İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi 47,9 ile son bir yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Kapasite kullanım oranımız 77,1 ile 2018 Ağustos’undan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Ekonomideki bu güzelleşmeler itimat endekslerine de yansıdı. Haziran ayında hem gerçek kesimimizin hem de tüketicilerimizin iktisada itimadı arttı. Bu eğilimi devam ettirmek için var gücümüzle çalışacağız. Rekabetçi üretim ve verimliliği merkeze alan 11. Kalkınma Planı, yüksek katma kıymetli sanayi ve teknoloji öncülüğünde büyüme temel amacımızı tescilleyen yol haritamız olacak. #MilliTeknolojiGüçlüSanayi atağıyla yolumuza devam ediyoruz.”

Başa dön tuşu