Bakan Nebati, Alibaba Grup Başkanı Evans ile görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Alibaba Küme Lideri Michael Evans ile bir ortaya geldiğini duyurdu.

Nebati, toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, “Çin’in ve dünyanın en önde gelen e-ticaret şirketlerinden Alibaba Küme Lideri Michael Evans ile ülkemizdeki yatırım fırsatlarını ele aldığımız verimli bir görüşme gerçekleştirdik” sözlerini kullandı.

Alibaba, 2018 yılında 728 milyon dolarlık yatırımla Trendyol’un yaklaşık yüzde 75’ini bünyesine katmıştı. Çinli e-ticaret devi Alibaba Group, 2018 ve 2020 yıllarında yapılan sermaye artırımlarının akabinde 24 Mart 2021 tarihinde yapılan 350 milyon dolarlık sermaye artımı ile şirketteki hissesini yüzde 86,5’e kadar çıkarmıştı.

Evans, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile de görüştü

Alibaba Küme Holding Lideri Michael Evans, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile de görüşmüştü.

Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşmede, Türkiye’de faaliyet gösteren, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabi, vergisini ödeyen, istihdam oluşturan ve iktisada katkı sağlayan her şirketi Türk şirketi olarak gördüklerini, dünyanın önde gelen şirketlerinden Alibaba’nın Türkiye’deki kapsamlı yatırım planlarını öğrenmekten memnunluk duyduğunu söyledi.

Evans ise Türkiye’de yapmayı planladıkları yatırımlara ait Oktay’a bilgi vererek, bu kapsamda, Ankara’da bulut bilişim alanında, İstanbul’da ise lojistik alanında yatırım yapmayı öngördüklerini belirtti.

Avrupa operasyonlarını Türkiye’den yöneteceklerini bildiren Evans, lojistik, bilişim ve idare alanı haricinde imalat dalında de yatırım yapmayı planladıklarını aktardı.

Başa dön tuşu