Avustralya’dan Binance ve Kripto Para Borsalarına Yasak!

Kripto para dünyası için önde gelen ülkelerden biri olan Avustralya’nın dört büyük bankasından biri olan Westpac, yakın zamanlı açıklamalarında kripto para piyasasına yönelik dolandırıcılık işlemlerini engellemek için ilk dolandırıcılık koruma önlemleri denemesini duyurdu! Bu haberle beraber Binance ve diğer büyük kripto para borsaları derinden etkilenebilir! İşte detaylar…

Önde gelen Avustralyalı banka, yeni dolandırıcılık önlemlerini açıkladı!

Avustralya’nın en eski bankası WestPac, uzmanlara göre kripto para ekosistemi için büyük bir darbe olarak kabul edilebilecek bir şekilde, Binance ve diğer kripto para borsalarından yapılan bazı işlemleri engelleme planlarını açıkladı. WestPac, planları detaylandırırken bu hamlenin öncelikle yatırımcıları her türlü dolandırıcılıktan korumak için tasarlandığını söyledi. Bununla beraber bu son hamleleri ile beraber kripto dostu olduğu düşünülen banka, yatırımlara bağlı hesapların dolandırıcılığa yatkın olduğunu ve yapılan tüm ödeme işlemlerinin üçte birinin doğrudan kripto borsalarına gönderildiğini keşfettiğini söyledi. Bu nedenle yapılan dolandırıcılık işlemlerinin izlerini sürmenin zor olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili Westpac’ın müşteri hizmetleri ve teknoloji grup yöneticisi Scott Colalry, şu sözleri aktarıyor:

Kripto para borsalarının finansal ekosistemde oynadıkları meşru bir rol var. Ancak kripto paraların yükselişinden bu yana, dolandırıcıların denizaşırı borsaları giderek daha fazla kullandığını fark ettik. Müşterilerimiz genellikle dolandırıldıklarını ancak para ülkeyi terk ettikten sonra fark ediyor ve bu da geri kazanımı son derece zorlaştırıyor.

Collary, banka tarafından yapılan tahminlerin, bu hamlenin güvenlik önlemleri sayesinde müşterilerine milyonlarca dolar tasarruf sağlayacağı yönünde olduğunu söyledi.

Binance gibi dev borsalar etkilenecek!

Altcoinhaberi.com olarak daha önce birçok haberini aktardığımız Avustralya, kripto para piyasasında her zaman kripto dostu bir ülke olarak karşımıza çıktı. Son olarak yapılan hamleler ise dolandırıcılık faaliyetlerini azaltmaya yönelik hamleler olarak açıklanıyor. Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu’nun (ASIC) dolandırıcılık faaliyetleri konusunda uyarıları olsa da, WestPac’in önlemleri artık kitlelerin sömürülmesini engellemek için daha köklü ve koordineli bir çaba anlamına geliyor.

DOGE, SOL, MATIC ve Bu 5 Coin İçin Al-Sat Seviyeleri!

Aktarılan verilere göre dev banka, Mayıs ayı sonunda yeni kripto ödeme koruma bloklarını aşamalı olarak denemeyi planladığını duyurdu. Westpac Verify gibi yeni özelliklerle ortaya atılan bu önlemler, bir müşterinin banka hesabına ödeme yaparken veya daha önce Westpac’ta işlem geçmişi olmayan bir hesaba transfer yaparken olası hesap adı uyumsuzluklarını müşterilere aktaracak. Bir diğer yandan aktarılan verilere göre kripto para dolandırıcılığı nedeniyle geçtiğimiz yıllarda 129 milyon doları aşan kayıplar yaşandığı da aktarılıyor.

Banka, menkul kıymetler ekibinin tüm dolandırıcılık girişimlerinin %60 kadarını tespit ettiğini ve yakın gelecekte bu yetenekleri güçlendirmek için sistemlerini yükseltmeyi araştırdığını söyledi. Borsalar için bu durum, daha fazla banka WestPac’in izinden gitmeyi tercih edebileceğinden operasyonları için önemli bir gerileme olabilir. Öte yandan dev kripto para borsası Binance, geçmişte ASIC ile bir gerginlik yaşamıştı. Hatırlayacağınız üzere bu gerginlik, ülkedeki borsa ve diğer önemli kripto para hizmet sağlayıcılarının ileriye dönük olarak ayakta kalabilmek için iş yaklaşımlarını yeniden değerlendirmeleri için büyük bir uyarı olarak birçok borsayı tehdit etmişti. Şimdi Westpac’ın bu hamlesiyle beraber kripto para piyasası yeni düzenlemeler ile karşı karşıya.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu