ABD Temsilciler Meclisi’nde meclis başkanı ilk oylamada seçilemedi

8 Kasım 2022’deki orta seçimlerin akabinde birinci oturumunu yapan 118. ABD Kongresinin iki yıllık yeni yasama süreci bugün resmen başladı.

Temsilciler Meclisinin birinci oturumu için toplanan vekiller, meclis liderini seçmek için oylamaya gitti.

Meclisin yeni lideri olması beklenen Cumhuriyetçilerin çoğunluk önderi Kevin McCarthy partisinden 203 kişinin oyunu alırken, Cumhuriyetçilerin 10’u Andy Biggs’e oy verdi.

Diğer taraftan 212 oy ile Demokratların tamamı Temsilciler Meclisindeki parti önderleri Hakeem Jeffries’e oy kullandı.

Milletvekillerinin 9’u ise farklı isimlere oy verdi.

Böylece McCarthy, kendi partisinden kâfi sayıda milletvekilini ikna edemediği için son 100 yılda Temsilciler Meclisi başkanlık seçimlerini birinci cinste kazanamayan birinci çoğunluk başkanı olarak kayıtlara geçti.

ABD’de Temsilciler Meclisi Lideri, devlet lideri ve lider yardımcısından sonra protokolde üçüncü sırada yer alması bakımından değer arz ediyor.

Bundan sonra ne olacak?

435 üyeli Temsilciler Meclisinde halihazırda Cumhuriyetçiler 222, Demokratlar 213 koltuğa sahip. Lakin Demokratlardan 1 sandalye, Virginia’dan seçilen Demokrat siyasetçi Donald McEachin’in 28 Kasım 2022’de vefat etmesi üzerine boş kalmıştı. McCarthy’nin lider seçilebilmesi için ise Meclis üyelerinin yarısı olan 218 üyenin oyunu alması gerekiyordu.

Ancak bu baraj her bir milletvekilinin bir üyeyi oylaması halinde geçerli. Örneğin, 6 milletvekili oylamada çekimser kalırsa, mevcut milletvekili sayısı 434 olan mecliste çoğunluk için gereken oyun 218 değil, 214 olması gerekiyor.

Öte yandan, Temsilciler Meclisi, liderini seçmeden işlemeye başlayamıyor. Milletvekilleri yeni liderin seçilmesi için gereken çoğunluğu elde edene kadar oylamaya devam edecek. McCarthy ise bu süreçte partisindeki isimleri ikna etmek için ter dökecek.

McCarthy’nin başkanlığına kendi partisinden yükselen itiraz

Ara seçimlerin akabinde Temsilciler Meclisinde çoğunluğu ele geçiren Cumhuriyetçiler için bugünkü oylama, Meclisteki güçlerini pekiştirmek için değer arz ediyordu.

Oylamanın sonucu Cumhuriyetçiler ortasındaki bölünmüşlüğe işaret ederken, Demokratların hepsi Hakeem Jeffries’e oy vererek “dayanışma içinde” olduklarını göstermiş oldu.

Aralarında Andy Biggs, Matt Gaetz, Bob Good, Matt Rosendale ve Ralp Norman üzere isimlerin yer aldığı Cumhuriyetçi Kongre üyeleri McCarthy’nin başkanlığını desteklemeyeceklerini açıkça tabir etmişti.

Bütçe, vergiler, hudutların korunması ve Kongre’deki vekillerin vazife müddeti üzere konularda kimi muhafazakarlarla çatışan McCarthy, “statükodan yana” olmakla suçlanmıştı.

McCarthy’i “müesses nizamın adamı” olmakla suçlayan Cumhuriyetçi Andy Biggs, 6 Aralık 2022’de kendisinin de Temsilciler Lideri olmak için aday olduğunu açıklamıştı.

Cumhuriyetçilerin önderi McCarthy kimdir?

1965 doğumlu Kevin McCarthy birinci kere 2006’da Cumhuriyetçi Parti’den Kongre üyesi seçilmişti. Aslen iş insanı olan Kaliforniyalı siyasetçi, 2018’den bu yana Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçilerin azınlık başkanı olarak misyon yapıyordu.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın sıkı destekçilerinden biri olan McCarthy, 2020’deki başkanlık seçim sonuçlarına itirazında Trump’ın yanında yer almıştı. Daha sonra seçimlerin yasal olduğunu kabul eden Cumhuriyetçi siyasetçi, 6 Ocak 2021’de Kongre binasına gerçekleştirilen saldırıyı da kınamıştı.

Demokratların önderi Jeffries kimdir?

Nancy Pelosi’nin 20 yıldır sürdürdüğü liderlik misyonuna tekrar aday olmayacağını açıklamasının akabinde, tek aday New York Temsilcisi Hakeem Jeffries Demokratların yeni önder olmuştu.

Jeffries, ABD Kongresinin tarihinde Senato yahut Temsilciler Meclisindeki rastgele bir partinin başkanı pozisyonuna seçilen birinci siyahi olarak kayıtlara geçmişti. New York’un Brooklyn bölgesinde 4 Ağustos 1970’te doğan ve avukatlık yapan Jeffries, 2013’ten bu yana Temsilciler Meclisi üyesi.

Uzun müddettir “Pelosi’nin veliahtı” olarak anılan Jeffries, Temsilciler Meclisinde Adalet ve Bütçe Komitelerinde yer almıştı.

Pelosi, 17 Kasım’da meclisin çoğunluğunun Cumhuriyetçilere geçmesinin akabinde tekrar Demokratların liderliği için aday olmayacağını açıklamıştı.

Başa dön tuşu