Avrupalıların en büyük endişesi hayat pahalılığı

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin vatandaşları için en büyük tasanın hayat pahalılığı olduğu belirtildi.

Eurobarometer anketi, AB vatandaşlarının yüzde 93’nün hayat pahalılığını en büyük kaygı kaynağı olarak gördüğünü kaydetti.

AB ülkelerinin tamamında vatandaşların en az yüzde 70’i güç ve besin başta olmak üzere temel kalemlerde maliyet artışlarından şikayet ederken Yunanistan’da bu oran yüzde 100, Kıbrıs Rum bölümünde yüzde 99, İtalya ve Portekiz’de yüzde 98 oldu.

Hayat pahalılığından sonraki en önemli kaygı kaynağının ise yüzde 82 ile yoksulluk tehdidi ve toplumsal dışlanma olduğu söz edildi.

Avrupalılar için üçüncü sıradaki kaygı kaynağı ise iklim değişikliği ve Ukrayna’daki savaşın başka ülkelere sıçrama riski olarak belirlendi.

Hayat standartları geriledi

Ankete katılanların yüzde 46’sı Kovid-19 salgını, Ukrayna’daki savaş ve pahalılık nedeniyle hayat standartlarının düştüğünü söyledi.

Avrupalıların yüzde 39’u şimdi standartlarında düşüş olmadığını lakin bu yıl düşüş beklediklerini lisana getirdi. Faturaların ödenmesinde yaşanan zorluk düzeyi ise yüzde 39 tarafından “çoğu zaman” yahut “bazen” olarak işaretlendi.

Avrupa vatandaşları, bu problemlerin tahlili konusunda AB’den daha fazlasını beklediklerini söz etti.

Ukrayna’ya dayanağa onay

Avrupalıların büyük çoğunluğu, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya takviye verilmesi gerektiği görüşünde. Ankete katılanların yüzde 74’ü Ukrayna’ya askeri ve ekonomik takviyenin sürmesi gerektiğini belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasına AB’nin verdiği karşılığı pahalandıran iştirakçilerin yüzde 73’ü Rusya’ya yönelik yaptırımları onayladığını kaydetti.

Eurobarometer anketi, 12 Ekim ile 7 Kasım tarihleri ortasında düzenlendi. 27 AB ülkesinin tamamında yapılan ankete 26 bin kişi katıldı.

Başa dön tuşu