Asya’nın en zayıf para biriminde karamsar beklenti

2022’de Asya’nın en makûs performansını sergileyen Hint rupisi, ülkenin en güçlü özel bankasına nazaran gelecek yılda da kayıplarını sürdürecek.

Axis Bank Hazine, Piyasalar ve Toptan Bankacılıktan Sorumlu Küme Yöneticisi Neeraj Gambhir, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, “Önümüzdeki mali yılda kayda paha ölçüde daha büyük bir cari açık rupiyi baskı altında tutacaktır. 2023 mali yılının en âlâ kısımlarında olağanda gördüğümüz sermaye çıkışlarında manalı bir bilakis dönüş görmedik” tabirlerini kullandı.

Rupi, Fed’in agresif nakdî sıkılaştırma siyasetinin doları güçlendirmesi ve Hindistan’ın berbatlaşan dış finansmanı nedeniyle geçtiğimiz yıl yüzde 10’un üzerinden düşüş yaşamıştı.

Gambhir’e nazaran Hindistan Merkez Bankası, Döviz rezervlerini artırmak için para girişlerini kendi kaynaklarına aktarabilir ve bu durumun rupi üzerinde olumsuz bir tesiri olabilir.

Gambhir, “RBI, para ünitesinde paha kaybını denetim etmek için geçtiğimiz yıl boyunca hayli büyük ölçüde rezerv kullandı. İç piyasalarda aksisi istikamette likidite akışı olursa, bu durum rezervlerin yine inşa edilmesinde kullanılacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan uzman isim para ünitesinde sert bir kıymet kaybı beklemediğini ve 1 Nisan’da başlayacak mali yılda yüzde 2-3’lük daha hafif bir düşüş beklediğini kaydetti.

Başa dön tuşu