Arçelik Whirlpool’un Avrupa’daki iştiraklerini bünyesine katıyor

Arçelik tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada beyaz eşya üreticilerinden Whirlpool’un Avrupa’daki satış, üretim ve dağıtım iştiraklerini bünyesine katacağı belirtildi.

Arçelik ve yüzde 100 bağlı paydaşlığı Ardutch B.V. ile Whirlpool Cooperation ve sahibi olduğu Whirlpool EMEA Holdings LLC ortasında imzalanan muahedeye nazaran, her iki şirketin Avrupa’da faaliyet gösteren tüm bağlı iştiraklerinin hisseleri Hollanda’da şurası yeni şirketin altında toplanacak.

Arçelik iştiraki Ardutch, yeni şirkette yüzde 75 oran ile çoğunluk payına sahip olacak. Kesin iştirak oranı, mukavelede belirlenen temellere nazaran sürece mevzu şirketler için hesaplanacak 2022 yılsonu FAVÖK ve net sabit değer bedeli üzere finansal bilgiler ile sürece bahis şirketlerin kapanış tarihli finansal tablolarındaki net borçluluk ve net işletme sermayesi dikkate alınarak belirlenecek.

Bu yeni şirkete; Whirlpool’un İtalya, Polonya, Slovakya ve İngiltere’de bulunan 9 lokasyonundaki 14 üretim tesisiyle 38 iştirakinin yanı sıra Arçelik’in 25 Avrupa iştiraki ve Romanya’daki 2 üretim tesisi de devredilecek. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaklaşık 20 bin çalışanı ve 24 milyon adet yıllık üretim kapasitesini bir ortaya getirecek yeni şirketin devraldığı toplam konsolide cironun, iki şirketin 2021 yılı finansal bilgilerine nazaran yaklaşık 6 milyar euroyu bulduğu bedellendiriliyor.

“Ülkemiz ve paydaşlarımız için bedel yaratacak”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu mutabakatla ilgili ,“Ülkemizin en büyük şirketler topluluğu olarak tesir alanımızı İngiltere’den Hindistan’a, Güney Afrika’dan ABD’ye uzanan global ölçekte muvaffakiyet öyküleri ile güçlendirmeye devam ediyoruz. Arçelik, Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerinin dahil olacağı bu yeni iştirakle amaçlarını çok daha ileriye taşıyor. Koç Topluluğu ve Arçelik’in rekabet gücünü artıracak bu yeni gelişmenin hem ülkemiz hem de paydaşlarımız için çok büyük paha yaratacağına inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu ise şunları söyledi: “Ev teknolojileri alanında esaslı iki şirketin güçlerini birleştirerek; üretimdeki uzmanlıkları, güçlü tedarik zincirleri, aktif distribütör ve satış ağları, marka çeşitliliği, inovatif eser gamlarıyla yeni fırsatları yakalayacağına inanıyorum. Sürdürülebilirlik ve inovasyon odağında, tüketicilerimiz için en yüksek kalitede, güç verimli, sağlam ve muteber eser ve tahliller sunacağız. Yaklaşık 500 milyon nüfusu olan Avrupa kıtası, Arçelik’in bir numaralı ihracat pazarı pozisyonunda.

Bu yeni adım, yıllardır çok âlâ tanıdığımız Avrupa pazarındaki varlığımızı daha da güçlendirirken, dünyanın öteki coğrafyalarındaki operasyonlarımız için de eşsiz bir örnek ve daldaki argümanlı amaçlarımıza ulaşmamızda kaldıraç tesiri olacak. Arçelik, bu mutabakatla Avrupa’daki argümanını en üst düzeye taşıyacak.”

Yeni şirket 40 yıl bölgesel kullanım hakkına sahip olacak

Arçelik ve Whirlpool ortasında imzalanan mutabakata nazaran yeni şirket, Arçelik’in çeşitli markaları ile tüketicilere geniş seçenekler sunan markalı konut aletlerinin (buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge vb.) üretimini, satışını ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştirecek. Arçelik’in Avrupa’da faaliyet gösteren bağlı iştiraklerine ilişkin olan Grundig, Arctic, Elektrabregenz, Flavel ve Leisure markaları ile Whirlpool’a ilişkin olan Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg ve Bauknecht markaları yeni kurulacak şirketin tasarrufuna geçecek. Bu yeni şirket, Arçelik’e ilişkin olan Beko, Blomberg ve Altus markaları ile Whirlpool markasının bölgesel kullanım hakkına 40 yıl mühlet ile sahip olacak.

Yapılan açıklamada her iki şirketin de satış kanallarının ve eser portföyünün tamamlayıcı coğrafik kapsamından ve Avrupa işletmelerinin birleşmesinden kaynaklanan sinerjilerden faydalanacağı vurgulandı. Yeni şirketin, Arçelik ve Whirlpool’un Avrupa’daki inovasyon ve Ar-Ge tesisleri ile satın alma ve üretim sistemlerini bir ortaya getirmesi, sunduğu gelişmiş ve verimli tedarik zinciriyle pazardaki pozisyonunu yükseltmesi bekleniyor.

Devir süreç sürecinin yasal onaylar ve kapanış şartlarının sağlanmasıyla 2023 yılının ikinci yarısında tamamlanması planlanıyor.

İki şirket ayrıyeten, Whirlpool’un Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas’ta şurası, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (“MENA”) pazarında faaliyette bulunan iki iştirakinin tüm paylarının kapanış finansal tabloları üzerinden belirlenecek net borçluluk ve net işletme sermayesi düzeltmesine tabi olmak üzere 20 milyon euro nakit bedel karşılığında Ardutch tarafından satın alınmasına ait hisse alım satım kontratının altı hafta içerisinde imzalanmasında mutabık kaldı.

Başa dön tuşu