Ankara’da toplu ulaşıma zam

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME) toplantısında alınan yeni karara nazaran, 15 Ocak 2023 tarihi prestijiyle tam biletin 9,5, öğrenci biletinin 4,75, öğrenci abonmanının ise aylık sınırsız 140 lira olarak belirlendiğini duyurdu. Böylelikle tam bilete yüzde 46, öğrenci biletine yüzde 36, sınırsız öğrenci abonmanına ise yüzde 56 artırım gelmiş oldu

EGO Genel Müdürlüğünün 2022’nin Kasım ayı toplam masrafının 382 milyon lira, bilet gelirinin ise 120 milyon lira olduğu aktarılan açıklamada, aylık zararın 262 milyon lira olduğu tabir edildi.

Açıklamada, bu zararın aylarca vatandaşlar için ABB bütçesinden sübvanse edildiği, fakat maliyet yükünün ve vergilerin günden güne arttığı belirtildi.

Yakıt maliyetinin düşüklüğü ve çevreci olması nedeniyle CNG’li otobüs filosu kurulduğu, bu mevzunun, yüzde 84 ile en büyük CNG’li otobüs filosuna sahip belediye olması nedeniyle en fazla ABB’yi etkilediği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Şu anda tam bilet 6,5 lira, öğrenci bileti 3,5 lira, öğrenci abonmanı ise aylık 90 liradır. UKOME toplantısında alınan yeni karara nazaran, 15 Ocak 2023 tarihi prestijiyle, üzülerek belirtiyoruz ki tam bilet 9,5 lira, öğrenci bileti 4,75 lira, öğrenci abonmanı ise aylık sınırsız 140 lira olarak belirlenmiştir. Bu süreçte kamu toplu ulaşımında kullanılan CNG fiyatında vatandaşlarımızın lehine yeni tarife düzenlemesi yapılması için Sayın Cumhurbaşkanına, ilgili Bakanlıklara ve BOTAŞ’a durum arz edilmiştir. Bu düzenlemenin yapılmaması halinde bilet fiyatlarına tekraren artırım yapılması mecburî olacaktır. Aksi halde EGO’nun, faaliyetlerini sürdürmesi mümkün gözükmemektedir.”

Başa dön tuşu