AMB üyesinden yarım puanlık artışa destek açıklaması

İrlanda Merkez Bankası Lideri Makhlouf, AMB’nin önümüzdeki iki toplantıda siyaset faizinin geçen ay yapılan 50 baz puanlık artışa misal bir ölçüde artırılmasını desteklediğini söyledi.

Makhlouf, açıklamasında, “Aralık ayında verdiğimiz kararlarımıza benzeri bir adım atarak, önümüzdeki hafta gerçekleşecek toplantımızda ve Mart toplantımızda oranları artırmaya devam etmeliyiz” sözlerine yer verdi.

“Gelecekteki siyaset kararlarımızın, karar süren belirsizlik göz önüne alındığında, datalara bağlı olmaya devam etmesi gerekiyor.” diyen Makhlouf enflasyonu amaç aralığa getirmenin iktisat ve toplumun refahı için kural olduğunu söyledi.

Makhlouf, enflasyonun hala çok yüksek olduğunu vurguladığı konuşmasında, enflasyonun yüzde 2’lik orta vadeli gayelerine vaktinde geri dönmesini sağlamak için faiz oranlarının “istikrarlı bir hızda” değerli ölçüde artması gerekeceğini belirtti.

“Politika faizinin yükseltilmesi tıpkı vakitte fiyat istikrarına olan bağlılığımızın da bir göstergesidir.” diyen Makhlouf, faiz oranının artırılmasının enflasyonun yüzde 2’nin üzerinde kalmasına müsaade verilmeyeceği konusunda açık bir ileti verdiğini kaydetti.

Başa dön tuşu