Altın Trump’ın güvercin “Fed adayları”ndan destek buldu

Altın, merkez bankalarının ek gevşemelere gideceği beklentilerini güçlendiren zayıf ekonomik datalar, ABD Hazine tahvil faizlerinin 2 yılın en düşük düzeyine inmesi ve ABD Lideri Donald Trump’ın Fed heyetinin boş sandalyelerine güvercin olduğu düşünülen iki kişiyi aday göstermesi üzere olumlu faktörlerden ötürü 1,400 dolar düzeyinin üzerinde rallisine tekrar başladı.

Altın, yavaşlayan büyümeye ait kaygıların artması ve yatırımcıların Çarşamba günü açıklanacak olan ABD özel bölüm istihdam, fabrika siparişleri ve hizmet kesimi datalarına odaklanması ile birlikte son üç yılın en büyük bir günlük yararını devam ettirdi. ABD’de Cuma günü açıklanacak olan Haziran ayı tarım dışı istihdam verisi de Fed’in para siyasetindeki gevşemenin boyutu ve zamanlamasına ait işaretler verebilecek olmasından ötürü dikkatle izlenecek.

Altın fiyatları, merkez bankalarının global bazda güvercin tona dönmeleri ve artan jeopolitik tansiyonlar ve ticaret uyuşmazlıklarının inançlı liman alımlarını desteklemesi ile birlikte altı yılın en yüksek düzeyi yakınında seyrediyor. Çarşamba günkü üst harekete bir takviye de, Donald Trump’ın Fed heyetinde boş bulunan sandalyeler için gösterdiği iki adaydan geldi. Trump’ın aday gösterdiği Christopher Waller ve Judy Shelton muhtemelen Başkan’ın faizlerin düşürülmsine yönelik davetini destekleyecek.

Vanguard Markets Pte’den Stephen Innes, Fed’in faiz belirleme organı Federal Açık Piyasa Komitesi’ni (OPEC) işaret ederek, “Başkan Trump FOMC’deki dengeyi muhteşem güvercine yanlışsız değiştirmeye çalışıyor,” dedi. Her iki adayın da Senato’nun onayından geçmesi gerekiyor.

Spot altın yüzde 1.4 yükselerek ons başına 1,437.88 dolara kadar çıktıktan sonra Londra saati ile 06:29’da 1,425.61 dolara geldi. Fiyatlar Salı günü yüzde 2.5 ile Haziran 2016’dan bu yana en büyük yükselişini gerçekleştirdi. Altın geçen hafta 1,439.21 dolar ile 2013’ten bu yana en yüksek düzeyini gördü.

“Potansiyel” Fed başkanları

Capital Alpha Partners LLC’den Ian Katz, hazırladığı notta, merkez bankası başlanını işaret ederek, “Eğer Trump yine seçilirse, Powell’ı tekrar aday göstermeyecek,” dedi ve “Bu nedenle Shelton ve Waller’ı potansiyel Fed liderleri olarak düşünmemiz gerek” değerlendirmesinde bulundu.

Fed Lideri Jermoe Powell ve çalışma arkadaşları, geçen yıl Trump’ın ağır tenkitlerine karşın faiz artırımına gitmesinin akabinde, bu ayın sonunda gerçekleştirilecek toplantıda faiz indirimine gitmeleri bekleniyor. Bu adım, şayet atılırsa, altına yardımcı olacak.

Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, “Altın fiyatlarının tekrar 1,400 dolar düzeyinin üzerinde seyretmesi, altına yönelik talebin güçlü olduğunu işaret ediyor,” dedi ve “Önceki yılların gevşek para siyasetlerine bir dönüş var ve bu durum altın boğalarının istikrarlı bir halde iştahlarınına rtmasına yol açıyor” biçiminde görüş bildirdi.

Altın dayanaklı exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları düşerek 14 günlük yükseliş serisini sonlandırdı, lakin hala 2013 yılından bu yana en yüksek düzeyinin yakınında. Dolar göstergesi düşerken, ABD2nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Kasım 2016’dan bu yana en düşük düzeyine geriledi.

Asya ve Avrupa’da imalat sanayi aktivitekleri Haziran ayında düşerek zayıflığı işaret eden datalara katılırken, ABD, satın alma yöneticileri endekslerine (PMI) nazaran yalnızca küçük çaplı bir büyüme gösterdi. Avustralya Salı günü faiz indirimine giderek, son yedi yılda birinci kere iki ay üst üste bu türlü bir adım attı.

Diğer bedelli metallerden, spot gümüş ve platin yüzde 0.1 kıymet kazanırken, palladyum yüzde 0.1 geriledi.

 

 

Başa dön tuşu