BM’den ABD’ye “Yemen’in bölgesel çatışmaya dönüşmesi önlenmeli” mesajı

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, ”Yemen’i potansiyel bir bölgesel çatışmadan uzak tutmalıyız. Krizin bölgesel bir çatışmaya evrilmesini önlememiz gerek.” dedi.

Griffiths, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir ortaya geldikten sonra Amerikan radyosu PRI’a açıklamalarda bulundu.

Pompeo ile görüşmesinde ABD idaresine iletisinin ne olduğu sorusuna Griffiths, ”Yemen’i potansiyel bir bölgesel çatışmadan uzak tutmalıyız. Krizin bölgesel bir çatışmaya evrilmesini önlememiz gerek.” cevabını verdi.

Yemen’deki krizin “Suudi Arabistan ve İran ortasındaki vekalet savaşının merkezi olduğu” belirtilerek, bölgesel çatışmanın engellenmesi için geç olup olmadığı sorusu yöneltilen Griffiths, ”Çok geç olduğunu düşünmüyorum. Ortada şimdi sıcak bir savaş yok fakat çok fazla ses var Husi hareketi içinde dahi. (Husiler) İran ve başkalarıyla savaş istemiyor. Süratli ve önemli bir formda gerginliğin azaltılması gerek.” değerlendirmesinde bulundu.

İran ve Suudi Arabistan’ın sıcak bir savaşa girmesinin ne Yemen ne de bölge için düzgün olacağını vurgulayan Griffiths, Yemen’deki insani durumun ise daima bu savaşı sona erdirmek için vakit kaybedilmemesi gerektiğini hatırlattığına dikkati çekti.

Uzun müddettir siyasi istikrarsızlığın karar sürdüğü Yemen’de Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve birtakım bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine dayanak veriyor.

Yemen’de 4 yılı aşkın müddettir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi hayatını yitirdi. Dünyanın en yoksul ülkeleri ortasında yer alan Yemen’de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de fecî boyutlara ulaştı.

BM’ye nazaran dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de, nüfusun yarısını oluşturan 10 milyon kişi kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Ülkede 22 milyondan fazla insan yardıma ve muhafazaya muhtaçlık duyuyor.

Ülkede pak suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi materyallerdeki eksiklik üzere nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün artıyor.

 

AA

Başa dön tuşu