Altın sert düşüşünün ardından yeniden yükseldi

Altın iki yılın en sert düşüşünü kaydetmesinin akabinde global iktisadın güçsüz seyrine ait yeni sinyallerin tesiriyle tekrar sıçradı.

Altın fiyatları Asya ve Avrupa’da imalat faaliyetlerinin Haziran’da gerilemesinin akabinde yükseldi. ABD’de ise bölüm, PMI bilgilerine nazaran sonlu büyüdü. Büyüme için görünümün kötüleştiğine ait sinyaller merkez bankası teşvikleri için tetikleyici olabilir.

ABD ile Çin’in hafta sonu gerçekleştirilen G – 20 doruğunda ticaret görüşmelerini sürdürme kararı alması Pazartesi günü ABD paylarını destekleyerek rekor düzeylere taşırken altını olumsuz etkilemişti.

Yatırımcılar Fed’in para siyasetinde bir sonraki adımına ait ipuçları için ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisini takip edecek.

Değerli metal, Fed’in Temmuz ayı kadar yakın bir vakitte faiz indirimlerine başlayacağı istikametindeki beklentilerin tesiriyle geçtiğimiz hafta altı yılın doruğuna tırmanmıştı. Jeopolitik risklerdeki kıymetli artış da inançlı varlık talebini destekledi.

Vanguard Markets Pte’den Stephen Innes, notunda “Altın zayıf global büyüme görünümü ve düşük faizlerin uzun süreceği öyküsünden dayanak buluyor fakat G – 20 sonrasında piyasaların hırpalanmış hissetmesinden ötürü fazla bir heyecan yok.” dedi.

Spot piyasada süreç gören altın, Salı günü 1,393.35 dolar görmesinin akabinde TSİ 09:00’da yüzde 0.50 artıda onsu 1,391.19 dolardan süreç gördü. Altın fiyatları Pazartesi günü yüzde 1.8 düşüşle Kasım 2016’dan beri en düşük düzeyini görmüştü.

 

Başa dön tuşu