Altın Powell’ın faiz indirimini işaret etmesi ile çıkışını sürdürdü

Altın fiyatları, Fed Lideri Jerome Powell’ın, global iktisattaki yavaşlama ile birlikte son 10 yılda birinci sefer faiz indirimine gitmeye hazırlandıklarını işaret etmesinin akabinde yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Altın, yatırımcıların Fed’in güvercin tavrını değerlendirmeleri ve beklenenden daha güçlü çıkan ABD istihdam dataları sonrası para siyasetinin gevşetilmesine yönelik kuşkuların azalması ise birlikte tekrar ons başına 1,400 doların üzerine tırmandı. Lider Powell, Çarşamba günü Kongre’de yaptığı konuşmada, Haziran ayı istihdam verisinin “harika haber” olduğunu, lakin fiyatların daha fazla enflasyonu tetikleyecek kadar süratli yükselememesinden ötürü istikrarları değiştirmeye yetmediğini söyledi.

Altın dayanaklı exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları da takviye buldu ve Çarşamba günü 2,311.3 tona çıkarak 2013’ten bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

 

Altın, faiz ödemesi olmayan varlıkların cazibesini artıran bir öge olan düşük faiz beklentisi ile altı yılın en yüksek düzeyi yakınında seyrediyor. Jeopolitik tansiyon ve ticaret tansiyonu de inançlı liman alımlarınını getirerek fiyatlara takviye oluyor. ABD ile Çin ortasında ticaret konusundaki ateşkese karşın, Powell, ticarete ait belirsizlikler ve birtakım ekonomilerde yavaşlayan ivmeden kaynaklanan aşağı taraflı risklere vurgu yaptı. Fed’in Çarşamba akşamı açıklanan Haziran ayı toplantı tutanakları da siyaset yapıcıların yakında para siyasetini gevşetebileceklerine yönelik işaretleri güçlendirdi.

Vanguard Markets Pte idari ortağı Stephen Innes, hazırladığı notta, “İlk altın ralli döngüsündeki kuşku düzeyi dikkate alındığında yolüzerinde birkaç pürüz olmasına rağmen, önümüzdeki haftalar ve aylarda altına daha bile büyük bir akın olacağını düşünüyoruz,” dedi ve “Bu nedenle altın fiyatları, merkez bankalarının gevşeme tonuna dönmeleri ve Fed’in daha güvercin hale gelmesi ile birlikte doların kademeli olarak zayıflaması ile birlikte üst hareketini devam ettirebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Powell Perşembe günü bu kez Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşacak. Yatırımcılar ayrıyeten Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon bilgilerini de izliyor.

Spot altın yüzde 0.6 yükselerek ons başına 1,427.23 dolara kadar çıktıktan sonra Londra saati ile 07:11’de 1,421.65 dolara geldi. Metal 25 Haziran’da 1,439.21 dolar ile 2013’ten bu yana en yüksek düzeyini görmüştü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 geriledi.

Diğer kıymetli metallerden, spot gümüş ve platin fazla değişmezken, palladyum yüzde 0.4 tırmandı ve Mart ayında gördüğü tüm vakitlerin en yüksek düzeyi civarında seyrediyor.

Başa dön tuşu