Facebook kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra´yı tanıttı

Teknolojik dönüşümle birlikte finans dalında rekabet güzelden uyguna artarken,  finansal piyasalar için asıl rekabetin kâfi finansal güce sahip ve hali hazırda müşteri networku bulunan bigtech firmalarından geleceği aşikar. Bu yorumları destekleyecek son adım ise ABD’li teknoloji devi Facebook’tan geldi. Şirket, kendi kripto para ünitesi Libra ve dijital cüzdan Calibra’nın 2020 yılında piyasaya sürüleceğini duyurdu. Libra’ya dayanak veren ve kullanması beklenen şirketler ortasında Visa, Mastercard, Paypal, Ebay, Uber, Lyft ve Spotify üzere teknoloji devleri bulunuyor.

The Wall Street Journal’da geçen hafta yer alan haberde Facebook’un Haziran ayı içinde kendi kripto para ünitesini piyasaya sürmeye hazırlandığı, ortalarında Visa, Mastercard, Uber ve PayPal’in bulunduğu birçok şirketin dayanağını aldığı belirtilmişti. Mevzuyla ilgili haberlerde ayrıyeten, kelam konusu kripto para ünitesinin Libra ismiyle piyasaya sürüleceği ve idaresinden toplumsal medya şirketinin değil, şirketlerin oluşturduğu konsorsiyumun sorumlu olacağı ileri sürülmüştü. Facebook’tan Salı günü yapılan açıklamaya nazaran, kripto para ünitesi Libra ve dijital cüzdan Calibra 2020 yılında piyasaya sürülecek ve Calibra, “Messenger ve Whatsapp’ta bağımsız bir uygulama” olacak.

HEDEF MİLYARLARCA İNSANIN KULLANACAĞI BİR PARA BİRİMİ

Şirketten yapılan açıklamada Calibra’nın, banka ve kredi kartlarının kullandığı tıpkı doğrulama ve dolandırıcılık aykırısı süreçlerini kullanacağı vurgulanırken, kelam konusu dijital cüzdanın ayrıyeten rastgele bir hesap bilgisi ve finansal datayı “kullanıcının müsaadesi olmadan” Facebook ya da rastgele bir üçüncü tarafla paylaşamayacağının altı çizildi. Facebook’tan yapılan açıklamada, “Libra’nın amacı, milyarlarca insanın kullanabileceği kolay global bir para ünitesi ve finansal altyapı oluşturmaktır” denildi.

GÖZETİMİNDEN 28 ŞİRKET SORUMLU OLACAK

Açıklamada, Libra nezaretinden ortalarında Visa, Mastercard, Uber, Vodafone, Spotify ve ebay üzere 28 şirketin yer aldığı “Libra Konsorsiyumu”nun sorumlu olacağı da belirtildi. Şirket açıklamasında Libra’nın gerçek varlık rezervlerinin desteklediği inançlı ve ölçülebilir bir blockchain üzerinde oluşturulduğu vurgulandı.

BİRDEN FAZLA PARA ÜNİTESİNE BAĞLI OLACAK

Libra’nın tek bir varlık yerine dolar ve euro üzere birden fazla para ünitesine bağlı olacağı belirtilirken, Facebook blockchain ünitesi lideri David Marcus, “Libra, dünya genelinde milyarlarca beşere daha kapsayıcı ve açık bir finansal ekosisteme erişim imkanı sunuyor” dedi ve ekledi: “Eğer 50 dolar pahasında Libra satın alırsanız, bu 50 dolarlık yatırımınız direkt Libra Rezervi’ne gidecek. Libra Rezervi, fiyat istikrarının sağlanması ve Libra’nın piyasadaki dijital para ünitelerinin tersine klâsik para üniteleri üzere süreç görmesi için tasarlandı. Libra’nın büyük bir adaptasyon avantajı var. Birçok sağlam şirket bu seyahatimizde bize katıldı, bu sebeple Libra’nın yaygınlaşması yüksek bir mümkünlük.”

Başa dön tuşu