Altın Fed beklentileri ile değer kaybetti

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini Fed’in bu yılki faiz indirimlerinin büyüklüğüne çevirmeleri ile birlikte altı yılın en yüksek düzeyi yakınından geriledi. Gümüş beş ayın en yüksek düzeyine çıktı.

Fed’in siyaset toplantısına yalnızca iki hafta kalması ile birlikte, ABD merkez bankasının bölgelerin ekonomik durumlarına yer verdiği Bej Kitap’ına nazaran, ekonomik görünüm genel olarak yeterli ve işgücü piyasası sağlam kalmaya devam ediyor, lakin şirketler hala yüksek fiyatlar ve gümrük tarifelerinden kaynaklanan maliyetleri müşterilere yansıtmakta zahmet çekiyor. Fed’in faiz indirimine gideceğine ait beklentiler, altını geçen ay altı yılın doruğuna çıkardı ve gümüş şimdilerde altındaki bu hareketi yakalamaya çalışıyor.

Spot altın erken saatlerde ons başına 1,430.23 dolara çıkarak altı yılın en yüksek düzeyine yaklaştıktan sonra geriledi ve Singapur saati ile 13:15’te yüzde 0.3 aşağıda 1,422.22 dolar düzeylerinde seyrediyordu. Fiyatlar Çarşamba günü yüzde 1.5 yükseldi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Çarşamba günü yüzde 0.1 geriledikten sonra yüzde 0.1 daha düştü.

Inditrade Derivatives & Commodities emtia ve para üniteleri müdürü Harish Galipelli, “Fiyatların yüksek düzeylerden geri çekilmesine rağmen, genel görünüm, Fed’in faiz indirimlerine gidebileceği beklentilerine bağlı olarak hala üst istikametli,” dedi ve “Son periyottaki sakin ekonomik büyüme Fed’i tüm büyük dallarda ekonomik faaliyeti desteklemek için faiz indirimine gitmeye yöneltebilir. Bu durum muhtemelen doları baskı altına alacak ve altının cazibesini artıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer pahalı metallerden, spot gümüş yüzde 1 yükselerek ons başına 16.1223 dolar ile 20 Şubat’tan bu yana en yüksek düzeyine çıktı. Platin yüzde 0.7 yükselirken, palladyum yüzde 0.4 paha kazandı.

Piyasada izlenecek kıymetli olaylar şöyle;

*Fed Bej Kitap’a nazaran, ABD iktisadı, bir ölçü yavaşlayan istihdam artışları ve enflasyonun istikrarlı hareket etmesi ya da yavaşça zayıflaması ile birlikte ölçülü büyüdü.

*Vadeli süreç yapan traderlar, yakın vadeli tahvil faizlerindeki düşüşün akabinde, Fed’in bu yıl üç defa faiz indirimine gideceği beklentisini fiyatlıyor.

*Milyarder yatırımcı Ray Dalio, mevcut düşül faiz ve nakdî gevşeme periyodunun sonuna gelinmiş olabileceğini düşündüğünü söyledi. Yatırım idare şirketi Bridgewater Associates’in kurucusu Dalio, LinkedIn’de kaleme aldığı 6,000 sözlük makalesinde, “Altını portföye eklemenin hem riski azaltan hem de getiriyi çoğaltan bir adım olacağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

*Altın dayanaklı exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları Çarşamba günü itibariyle 2,319.2 tona çıkarak 2013’ten bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

 

Başa dön tuşu