Altın ABD istihdam verisi öncesi kazançlarını korudu

Altın fiyatları, Fed’in faiz konusunda izleyeceği yola ait işaretler vermesi beklenen Cuma günkü ABD istihdam dataları öncesi çıkarlarını korurken, dolar ABD Lideri Donald Trump’ın Çin ve Avrupa’nın Döviz manipülasyonuna ait yorumlarının akabinde geriledi.

Altı yılın en yüksek düzeyi yakınında seyreden altın, Fed’e yapılacak yeni atamalar ve traderların Avrupa Merkez Bankası’nın teşvikleri artırabileceğine ait beklentilerden de dayanak bulabilir. ABD pay senetleri Çarşamba günü rekor düzeyden kapandı. ABD’de piyasalar Perşembe günü Bağımsızlık Günü tatili münasebetiyle kapalı.

Spot altın Singapur saati ile 11:53’te ons başına 1,419.01 dolar düzeylerinde yatay seyretti. Fiyatlar 25 Haziran’da 1,439.21 dolar ile 2013’ten bu yana en yüksek düzeyine çıktı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Sydney’de ABD Bullion global genel müdürü Nicholas Frappell, “ADP istiham bilgileri, ABD’de tarım dışı istihdam verisinin beklenenden daha zayıf çıkabileceğini işaret ediyor ve bu durum altın için olumlu olacak,” dedi ve 1,421 dolar düzeyinin üst tarafta kırılmasının kısa vadeli bir alım sinyali olacağını ve bu durumda fiyatların tekrar 1,437 doları test edebileceğini kelamlarına ekledi.

State Street Küresel Advisors’a ilişkin SPDR ETF’si Asya Pasifik altın stratejisti Robin Tsui, “Fed’in bu ay potansiyel faiz indiriminden hareketle, düşük faiz ortamı, piyasalardaki volatilite ve jeopolitik tansiyonlar altın için üst istikametli faktörler,” dedi ve altının bu yılın ikinci yarısında 1,400-1,500 dolar bandında kalmasının beklendiğini belirtti.

Diğer pahalı metallerden, spot gümüş ve platin fazla değişmezken, palladyum Çarşamba günü üç ayın doruğuna çıktıktan sonra yüzde 0.5 geriledi.

Piyasada izlenecek kıymetli olaylar şöyle;

*Trump’ın kur manipülasyonuna ait son suçlaması, stratejistleri ABD Hazinesi’nin doları zayıflatmak için müdahale edebileceği kanısına yöneltiyor.

*Trump Çarşamba günü, İran’ı uranyum zenginleştirmesi konusunda uyardı. Bu ikaz, İran’ın Körfez’i tekrar belirsizliğe sürükleyen nükleer programına ait uyuşmazlığın daha da artmasına yol açtı.

*Trump’ın baş iktisat danışmanı Larry Kudlow, “ABD ve Çinli yetkililerin önümüzdeki hafta, iki ülke ortasında büyüyen ticaret savaşına tahlil bulmak için telefonla görüşeceğini kaydetti.

*ABD’de ADP’nin açıkladığı datalara nazaran, özel kesim istihdamı Haziran ayında 102,000 ile beklenenden az arttı. Fakat istihdam Mayıs ayında 42,000 ile dokuz yılın en düşük artışını gerçekleştirmişti.

*Altın dayanaklı exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları 2013’ten bu yana en yüksek düzeyi yakınlarında.

Başa dön tuşu