Altın 6 ayın zirvesine yakın

Altın, ABD ve Avrupa’daki resesyon dehşetleri ve Çin’de yaşanan şiddetli virüs dalgasının inançlı varlıklara olan talebi artırmasıyla altı ayın en yüksek düzeyine yakın süreç gördü.

Spot altın, Perşembe günü küçük bir düşüş yaşarken ons ​​başına 1.850 doların üzerinde seyrini sürdürürken 28 Aralık’taki kapanıştan bu yana arka arda yaklaşık yüzde 3’lük bir yükseliş yaşadı. Bu hafta ABD tahvil getirilerindeki düşüş de faiz getirisi olmayan kıymetli metalin yükselişine yardımcı oluyor.

Spot altın yeni süreç gününde 1851 dolardan süreç görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1116 TL’den alıcı buluyor.

Fed’in Aralık toplantı tutanaklarına nazaran yetkililer enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduklarını teyit ettiler.

Yapılan alışılmadık derecede açık kelamlı ihtarlar, yüksek faiz oranlarının uzun mühlet devam edeceğine işaret ederken bu durumun ABD’deki yavaşlamayı derinleştirebileceği ve potansiyel olarak altına olan ilgiyi artırabileceği bedellendiriliyor. Memleketler arası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva bu hafta yaptığı açıklamada dünya ekonomilerinin yaklaşık üçte birinin bu yıl resesyona girmesinin beklendiği konusunda uyardı.

Çin’de yaşanan şiddetli virus dalgasının Omicron tipinin bilinen iki varyantı tarafından yönlendirildiği belirtilirken Dünya Sıhhat Örgütü Pekin idaresine daha fazla şeffaflık davetinde bulundu. Olaylardaki sert artışın Asya’nın en büyük iktisadında canlanmaya yol açması beklenen Sıfır-kovid siyasetinin terk edilmesi kararı sonrası yaşandı.

TD Securities stratejisti Daniel Ghali, geçtiği bir bilgi notunda, Çin’in alımlarının bu hafta altının kazanımlarının arkasındaki itici güç olmaya devam ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu