TCMB düzenlemesi sonrası 10 yıllık tahvil getirisi 7 yılın dibini gördü

Türkiye’nin 10 yıllık tahvil getirileri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) finansal sistemdeki lira varlıklarının yükünü artırmaya yönelik adımlar atmasının akabinde geriledi.

10 yıllık devlet tahvillerinin getirisi, 2022’de 1.449 baz puanla rekor seviyedeki en büyük yıllık düşüşü yaşamasının akabinde 131 baz puan düşerek Nisan 2015’ten bu yana en düşük düzey olan yüzde 8,52’ye geriledi.

Yeni kredilere daha düşük faiz oranları uygulamamaları halinde bankaları TCMB’ye daha fazla borç yerleştirmeye zorlayan kural değişiklikleri, geçen yıl Türk tahvillerindeki ralliyi hızlandırmıştı.

TCMB mali kuruluşları da menkul değer düzenlemesi kapsamına almıştı

Yapılan açıklamaya nazaran, Merkez Bankası Cumartesi günü menkul değerlerin koruması düzenlemesinin kapsamını bankaların yanı sıra öteki finansal kurumları da içerecek halde genişletti.

TCMB hafta sonu liralaşma stratejisi kapsamında 2022’den başlattığı uygulamaları güçlenerek devam ettirdiğini vurgulayarak menkul değer ve zarurî karşılık uygulamalarında değişikliğe gittiğini açıklamıştı.

Bankanın makroihtiyati önlemler hakkında hafta sonunda yayımladığı basın duyurusuna nazaran, bankaların yanı sıra öbür mali kuruluşlar da menkul değer düzenlemesi kapsamına alınmıştı.

Buna nazaran birinci etapta faktöring şirketlerine Türk lirası cinsinden faktöring alacaklarına uyguladıkları faiz oranına nazaran menkul değer yükümlülüğü getirildi.

Öte yandan bankaların kredi faiz oranına ve kredi büyüme oranına nazaran menkul değer tesisi uygulamalarının mühleti 29 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılırken menkul değer tesisine tabi varlık ve yükümlülüklerin kapsamı da genişletildi.

Yapılan düzenlemeyle yükümlülükler tarafında yurt içi yerleşik gerçek bireyler ve gerçek kesim ile yapılan yabancı para cinsinden repo süreçlerinden sağlanan fonlar, yabancı para fon sağlayan müşteriler ile finansal türev süreçler yapılarak menkul değer tesisine tabi yabancı para yükümlülüklerin bilanço dışına çıkarılması hedefiyle yapılan süreçler, varlıklar tarafında yer alan gerçek bölümce ihraç edilen ve nitelikleri TCMB tarafından belirlenen menkul kıymetler menkul değer tesisine tabi olacak

Yabancı para kredilerin yabancı para fonlama kalemlerindeki gerileme gözetilerek istikrarlı bir formda gelişimini destekleyici nitelikte menkul değer tesisi uygulaması getirildi

Başa dön tuşu