Altın Powell’ın konuşmasının enflasyona ağır basması ile yükseldi

Altın fiyatları, Fed Lideri Jerome Powell’ın yorumlarının ABD’de beklenenden güçlü çıkan enflasyon bilgilerine ağır basması sonrası haftayı karla geçmeye yöneldi.

Powell, Kongre konuşmalarının ikinci gününde, merkez bankasının, enflasyon ile işsizlik oranı ortasındaki bağın kopması ile birlikte para siyasetini gevşetmek için alanı olduğunu söyledi. Lakin ABD’de Perşembe günkü tüketici fiyatları verisinin güçlü çıkması, siyaset yapıcılarının Temmuz sonunda alacakları faiz kararını daha karmaşık hale getirdi. ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, Perşembe günü 1 ayın tepesine çıkmasının akabinde geriledi.

Yatırımcılar ayrıyeten, Singapur’un ikinci çeyrekte beklenmedik bir halde iktisatta daralma olduğunu rapor etmesinin akabinde ticaret savaşının global büyüme üzerindeki tesirlerini de dikkatle izliyor. Singapur, iktisadının büyük oranda dış ticarete dayanmasından ötürü ekseriyetle dünya talebinin durumu konusunda fikir verebiliyor.

Spot altın, Perşembe günü yüzde 1.1 düştükten sonra yüzde 0.3 yükselerek Singapur saati ile 12:10’da ons başına 1,407.99 dolara ulaştı. Fiyatlar bu hafta yüzde 0.6 yükseldi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 geriledi ve düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, hazırladığı notta, “Fiyatlarda dün görülen zayıflık, ABD’de beklenenden daha düzgün çıkan işgücü ve enflasyon bilgilerinin Fed’in ay sonunda 50 baz puanlık faiz indirimine gidebileceği beklentilerini artırmasından kaynaklandı,” dedi ve “Altın fiyatlarının yükselmesine neden olan sebepler geçerliliğini koruyor, lakin 26 Temmuz’da açıklanacak olan ABD 2. çeyrek büyüme sayısı açıklanana dek, yaz periyodu şartları ile birlikte çalkantılı bir fiyat hareketi görebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer pahalı metallerden, spot gümüş ve platin yüzde 0.2 yükselirken, palladyum yüzde 0.4 gerileyerek son altı haftanın birinci haftalık düşüşüne yöneldi.

Piyasada izlenecek değerli olaylar şöyle;

*Fed Guvernörü Lael Brainard, ABD merkez bankasının faiz kararı alırken iktisada yönelik aşağı taraflı riskleri dikkate alması gerektiğini söyledi.

*Avrupa Merkez Bankası (AMB) siyaset yapıcıları, Haziran ayında gerçekleştirdikleri toplantıda, Euro Bölgesi iktisadına daha fazla teşvik sağlamak için hazır olma konusunda mutabakata vardı. Bu hareketin akabinde faiz indirimleri de gelebilir.

*ABD Lideri Donald Trump, Çin’in, Devlet Lideri Xi Jinping ile geçen ay G-20 tepesi sırasında yaptığı toplantıda daha fazla ABD tarım eseri alacağı yolunda verilen taahhüdün yerine getirilmediği şikayetinde bulundu.

*Altın traderları ve analistleri, Bloomberg’in haftalık anketine nazaran, Fed Lideri Powell’ın güvercin yorumlarının akabinde altın için üst istikametli beklentilerini korudu.

ABD’nin Döviz piyasasına müdehale edebileceğine ait söylentiler, Goldman Sachs Group Inc.’nin Wall Street’te konuşulmaya başlayan bu hususa dikkatini çevirmesi ile birlikte daha güçlü dillendirilmeye başlandı.

Başa dön tuşu