Almanya’nın bu kış ne kadar gaz stoku kaldı?

INES raporunda, Almanya’yı “aşırı” soğuk bir hava dalgası vursa bile ülkenin bu kışı geçirebilecek kâfi ölçüde doğalgaz rezervine sahip olduğunu belirtti.

INES’in yayımladığı rapora nazaran, stokların Ocak ve Şubat aylarında talebi karşılamaya kâfi olduğu ve Nisan ayında tekrar doldurulması gerektiği kaydedildi.

INES araştırmasına nazaran, sıvılaştırılmış doğalgazın ithalat hacimleri düşse yahut Rusya gazı büsbütün kesse bile, Almanya’daki gaz depolama alanlarını 2023-2024 kışı öncesinde “geniş ölçüde” doldurmak mümkün olacak.

INES Lideri Sebastian Bleschke, husus hakkında yaptığı açıklamada, “Gaz probleminden korkmak için artık bir neden yok. Mevcut tüketim tasarrufları devam ederse Almanya kışı yeterli atlatacaktır.” dedi.

Almanya’da rezervuarların şu anda yüzde 91 dolu olduğu belirtilen açıklamada, son günlerde ılıman havanın talebi frenlediği ve bu nedenle rezervin arttığı kaydedildi. Hava varsayımlarına nazaran, kuzeybatı Avrupa’da sıcaklıklar önümüzdeki hafta olağana yakın seyredecek.

Başa dön tuşu