Kira artış hızı yükseldi, kiralanan konut azaldı

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) “Kira fiyatlarının artış suratı yükseliyor- İstanbul’un ilçelerinde kira fiyatları” başlıklı Sahibinde Kiralık Konut Piyasası Görünümü: Ocak 2023 notunu yayımladı.

Buna nazaran, Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı Aralık’ta yüzde 172,9 olurken ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 71 TL’ye yükseldi. Öte yandan, yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 150, Ankara’da yüzde 160,9, İzmir’de ise yüzde 162,2 oldu.

Ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 100 TL, Ankara’da 47 TL, İzmir’de ise 68,2 TL oldu. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları da hem ülke genelinde hem de üç büyükşehirde arttı.

Kiralanan konut sayısı azaldı

Kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranındaki aylık değişimlerin ayrıntıları hem kiralık konut sayısının hem de kiralanan konut sayısının azaldığını gösterdi. Evvelki aya kıyasla, kiralık ilan sayısı 215 bin 260’tan 214 bin 436 inerek yüzde 0,4, kiralanan konut sayısı da 39 bin 338’den 37 bin 651’e gerileyerek yüzde 4,3 düştü.

Kiralık konut talep göstergesi Kasım’a kıyasla yüzde 0,4 arttı. Buna karışlık kiralık konut talebi geçen yılın birebir ayına kıyasla yüzde 7,4 yükseldi.

Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullanılan kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranı ülke genelinde, İstanbul’da ve İzmir’de azalırken Ankara’da arttı. Kiralık konut piyasasındaki bir öbür canlılık göstergesi olan ve kiralık ilanların ne kadar müddet yayında kaldığını ölçen kapatılan kiralık ilan yaşı ülke genelinde ve üç büyükşehirde arttı.

En yüksek artış Kağıthane’de

Bu ayki raporun özgün konusunu oluşturan İstanbul’un ilçelerindeki kira fiyatı artış oranları en yüksek artışın yüzde 257,8 ile Kağıthane’de, en düşük artışın ise yüzde 96,4 ile Beykoz’da olduğu görüldü. Esenler’de yüzde 190,8, Sultanbeyli’de yüzde 185,5 ve Maltepe’de yüzde 183,3 ile en yüksek kira fiyatı artışlarının hesaplandığı ilçeler oldu. Gaziosmanpaşa yüzde 114,3, Esenyurt yüzde 110,1 ve Sarıyer yüzde 108,9’luk artışlar en düşük satış fiyatı artışlarının görüldüğü ilçeler olarak kaydedildi.

Başa dön tuşu