Almanya’da startup’lara yatırım geçen yıl sert düştü

Denetim ve danışmanlık firması EY, Almanya’daki startup yatırımlara ait raporunu yayımladı.

Rapora nazaran, ülkede yeni yahut genç girişimcilerin kurduğu startup’ların geçen yıl topladıkları yatırım 2021’e kıyasla yüzde 43 azalarak 9,9 milyar euro oldu. 2022’de yatırım süreci sayısı da yüzde 13 düşüşle 1.008 olarak kayıtlara geçti.

Almanya’da startup’lar, Kovid-19 periyodunda paranın ucuz olması ve dijitalleşmenin ivme kazanmasından yararlanarak süratle büyürken, 2021’de toplam 17,4 milyar euro yatırım almışlardı.

Geçen yıl yükselen faiz oranları, Rusya-Ukrayna savaşı ve ekonomiyi çevreleyen belirsizlik nedeniyle yatırımcıların finansa ulaşmasında zorluklar yaşanmıştı.

EY Almanya ortaklarından Hubert Barth, hususa ait değerlendirmesinde, “Toplam 10 milyar euroyu bulan yatırımlarla 2022, Almanya’daki startup’lar için şimdiye kadarki en başarılı ikinci yıl olacak. Bu yatırımlar; jeopolitik zorlukların, yüksek enflasyonist baskının ve yükselen faiz oranlarının damgasını vurduğu bir vakitte geldi.” tabirlerini kullandı.

Barth, sermaye maliyetinin artması ve yeni kurulan şirketlerin değerlemelerinin düşmesiyle yatırımcıların uzun vadeli büyüme vaatlerinden çok karlılığa daha fazla ehemmiyet verdiğini, genç şirketlerin buna ahenk sağlaması ve karlılık için net bir yol göstermesi gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu