AK Parti/Canikli: Fazla veren cari denge, tarihi bir dönüm noktasıdır

AK Parti İktisat İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Nurettin Canikli, “Mayıs ayında fazla veren cari istikrar, Türkiye için tarihi bir dönüm noktasıdır. İktisatta yerlilik ve ulusallığın ete kemiğe bürünmüş hali, fazla veren bir cari istikrar tablosudur.” sözlerini kullandı.

AK Parti İktisat İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran Canikli, cari açık verisine ait değerlendirmede bulundu.

Cari açığın uzun yıllar Türk iktisadının en büyük sorunu olduğuna işaret eden Canikli, cari açık nedeniyle yurt dışından yüz milyarlarca dolar borçlanmak zorunda kalındığını, iktisadın kırılganlığının arttığını ve faizlerin yükseldiğini belirtti.

Cari açık nedeniyle ortaya çıkan daima kaynak muhtaçlığının, ekonomiyi global finansal şok ve spekülasyonlara açık hale getirdiğine vurgu yapan Canikli, şunları kaydetti:

“Mayıs ayında fazla veren cari istikrar, Türkiye için tarihi bir dönüm noktasıdır. İktisatta yerlilik ve ulusallığın ete kemiğe bürünmüş hali, fazla veren bir cari istikrar tablosudur. Cari açık severler ve cari açığın teknokrat seviyesindeki sorumluları bu tabloya güzel baksınlar. Bakalım ne anlayacaklar.”

Başa dön tuşu