ABD’nin silah ihracatı yüzde 49 arttı

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2022 mali yılına ilişkin silah transferi ve savunma ticaretine ait bilgileri paylaştı.

Buna nazaran, ABD’li şirketlerin direkt askeri teçhizat satışları 2022 mali yılında yüzde 48,6 artışla 153,7 milyar dolara yükseldi.

Aynı periyotta ABD hükümeti aracılığıyla gerçekleşen askeri teçhizat satışları da bir evvelki mali yıla kıyasla yüzde 49,1 artarak 51,9 milyar dolara çıktı.

Böylece ABD’nin askeri teçhizat ihracatı 2022 mali yılında yüzde 48,85 artışla toplam 205,6 milyar dolara ulaştı.

ABD’nin yabancı ülkelere askeri teçhizat satışı 2021 mali yılında 138,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmişti.

En fazla satış Endonezya’ya

Geçen mali yıl içinde onaylanan satışlar ortasında, Endonezya’ya 13,9 milyar dolar pahasında F-15ID savaş uçağı, Yunanistan’a 6,9 milyar dolar bedelinde çok misyonlu yüzey muharip gemileri ve Polonya’ya 6 milyar dolar pahasında M1A2 Abrams tanklarının satışı yer aldı.

Aynı periyotta ABD idaresi, Suudi Arabistan’a 3,05 milyar dolar kıymetinde Patriot füzelerinin, Kuveyt’e 3 milyar dolar kıymetinde Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi’nin (NASAM), Mısır’a 2,6 milyar dolar pahasında CH-47F Chinook Helikopterlerinin ve Birleşik Arap Emirliklerine 2,3 milyar dolar kıymetinde Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) Sisteminin satışını onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, silah transferleri ve savunma ticaretinin bölgesel ve global güvenlik için potansiyel uzun vadeli tesirleriyle ABD dış siyasetinin değerli araçları olduğu belirtildi.

Yabancı hükümetler ya şirketlere görüşerek direkt ya da ABD Savunma Bakanlığı ile yürütülen görüşmeler sonucu ABD’den askeri teçhizat alabiliyor. Her iki sistemde de askeri teçhizatın satışının gerçekleşebilmesi için ABD hükümetinin onayı gerekiyor.

Başa dön tuşu