ABD’den İran’ın uranyum stok limitini aşmasına tepki

Beyaz Saray ile ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum stok limitini aştığını duyurmasının akabinde başka farklı açıklamalarla kararı kınadı.

Beyaz Saray Basın Sözcülüğünden yapılan açıklamada, İran’ın rastgele bir seviyede uranyum zenginleştirmesine müsaade verilmesinin büyük bir kusur olduğu kaydedilerek, Tahran’ın mutabakattan evvel de muahede şartlarını ihlal ettiği öne sürüldü.

– “İran’ın nükleer silah edinmesine müsaade vermeyeceğiz”

Açıklamada, “İran için zenginleştirmenin olmadığı nükleer silahların yayılmasını tedbire standartlarına geri dönmemiz gerekiyor. ABD ve müttefikleri İran’ın nükleer silah edinmesine asla müsaade vermeyecektir.” değerlendirmesi yapıldı.

İran’a karşı “maksimum baskı” kampanyasının devam edeceği vurgulanan açıklamada, “İran rejimi nükleer emellerinden vazgeçmeli.” sözüne yer verildi.

Öte yandan yazılı bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da İran’a uranyum stok limitini aşmama daveti yaptı.

İran’ı “bölgesel manada teröre sponsor olmakla” suçlayan Pompeo, “Hiçbir nükleer muahede, İran rejimine hiçbir düzeyde uranyum zenginleştirme imkanı tanımamalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

– Pompeo’dan “uranyum zenginleştirmesine karşıyız” vurgusu

2006 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunda (BMGK) alınan kararlara atıf yapan Pompeo, uranyum zenginleştirmesiyle ilgili kelam konusu kararların hala geçerli olduğunu belirtti.

“Trump idaresi, memleketler arası topluma, İran için zenginleştirmenin olmadığı nükleer silahların yayılmasını tedbire standartlarının tekrar uygulanması davetinde bulunuyor.” sözünü kullanan Pompeo, nükleer silahlara sahip bir İran’ın bölge ve tüm dünya için büyük bir tehdit olacağını savundu.

– “ABD, müzakere yapmaya hazır”

Pompeo, “ABD, İran’ın milletlerarası barış ve güvenliğe oluşturduğu tehdidi çözmek için bu ülkeyle yeni ve kapsamlı bir mutabakat müzakeresi yapmaya hazırdır.” yorumunu yaptı.

İran idaresi, zenginleştirilmiş uranyum limitini nükleer mutabakatta belirtilen 300 kilogram stok limitinin üstüne çıkardığını duyurmuştu.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars’ın haberine nazaran, Tahran idaresi yüzde 3,67 zenginleştirilmiş uranyum düzeyini nükleer mutabakatta belirlenen 300 kilogram stok limitinin üstüne çıkardı.

 

AA

Başa dön tuşu