ABD’de endeksler ‘Powell’ın mesajları ile’ gün içinde rekor kırdı

Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,29 artışla 26.860,20 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,45 karla 2.993,07 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,75 paha yararıyla 8.202,53 puan düzeylerinde seyrediyor.

ABD’de endeksler, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın Temmuz toplantısında faiz indirimine gidilebileceğine yönelik işaret vermesinden dayanak buldu.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanaklarında  Fed Lideri Jerome Powell, ABD iktisadına yönelik aşağı istikametli risklerin, ticaret savaşının işletme yatırımlarını zayıflatması ve enflasyonun zayıf kalması ile birlikte sürdüğünü kaydederek, siyaset yapıcıların bu ay faiz indirimine gitmeye hazırlandığını işaret etti.

Powell, Çarşamba günkü Kongre konuşması öncesinde yayınlanan konuşma metnine nazaran, “Fed yetkililerinin Haziran ayındaki toplantısında bu yana, ticaret tansiyonlarına ait belirsizlikler ve global iktisadın gücüne ait tasalar, ABD iktisadının görünümü üzerimde baskı oluşturmaya devam ediyor görünüyor” dedi ve enflasyon baskılarının sakin kaldığını kelamlarına ekledi.

Tarım dışı istihdam datalarının güçlü gelmesinden sonra faiz indirimine yönelik beklentilerin zayıflamasına karşın Fed Lideri’nin yarı yıl konuşması, Fed’in borçlanma maliyetlerini düşürmeye hazırlandığı yolundaki piyasa görüşünü destekledi.

 

 

 

 

.

Başa dön tuşu