Dolar/TL dünkü sert düşüş sonrası 5.66 seviyelerinde

Dün % 2’nin üzerinde düşüşle 5.62’yi gören, günü de 5.65 civarında tamamlayan Dolar/TL yeni sabaha 5.65 – 5.66 düzeylerinde başladı. Hafta sonu G20 tepesinden gelen haber akışı Türk varlıklarında olumlu hava yaşanmasına neden olmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 tepesinde ABD Lideri Donald Trump’la görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada ABD’den S400 konusunda yaptırım beklemediğini tabir etmiş, tekrar tepede memleketler arası piyasaların da yakından takip ettiği Çin – ABD  görüşmelerinde iki ülke ek tarife gelmeyeceği konusunda uzlaşmıştı. Bu haber akışı risk iştahını desteklerken dün Asya, Avrupa Borsalarının yükseldi, ABD borsaları da rekor düzeylere çıktı.

Yurt içi piyasalar da bu iyimserliğe eşlik etti, Türk Lirasuı dün euro ve dolar karşısında kıymet kazanırken Borsa İstanbul 100 Endeksi de %3’ten fazla yükselerek 100 bin sonuna dayandı. Bankacılık endeksi gün içinde % 6’nın üzerinde yükseliş kaydetti. Dün Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 380.8 ile Nisan’dan beri en düşük düzeye indi, 2 yıllık ve 10 yıllık tahvil faizleri de geriledi.

Yabancı yatırımcı ilgisi, risk primindeki düşüşle faizlerdeki geri çekilme başta bankacılık olmak üzere Türk paylarına alım getirdi. Bankacılık endeksi ocaktan beri günlük en uygun 2. performansı kaydetti.

“TL VARLIKLAR ÜZERİNDE BELİRSİZLİK AZALDI”

Ata Yatırım Yöneticisi Cem Tözge Bloomberg HT’ye İstanbul seçimlerinin sonuçlanması ve G20’den S400’ler konusunda beklentinin ötesinde açıklamalarla Türk varlıkları üzerindeki belirsizliğin kıymetli ölçüde azaldığını söyledi. Tözge “Yurt dışında dün risk iştahı yüksekti, bugün daha istikrarlı bir piyasa bizi bekliyor. Endekste 100 binin geçilmesi halinde 100 bin 600 düzeyi test edilebilir. Dolar/TL’de dün 5.62 düzeyi test edilmişti. ABD’de dün açıklanan PMI verisi düşse de beklentinin üzerinde geldi, parite 1.13’ün altına indi, bu nedenle biz de kurda 5.65 düzeylerinde başladık. TL’de pahalanma süreci sürebilir. 5.62 düzeyi kırılırsa 5.59 test edilebilir” tabirini kullandı.

  

Başa dön tuşu