ABD-İran gerginliği Monero’ya (XMR) yaradı!

ABDİran geriliminin giderek kızışması gizlilik odaklı kripto para birimi Moneroya (XMR) değer kazandırdı.

Küreseldeki çarpışmaların kripto endüstirisine olan etkileri hız kesmeden devam ediyor. RusyaUkrayna ve İsrailFilistin geriliminin kripto paralara yansımasına şimdi de ABDİran çatışması eklenmiş durumda. Son yaşanılan olaylar ile birlikte takip edilemez, anonim ve gizlilik odaklı kripto para birimi Monero‘ya (XMR) talep arttı.

Bitcoin’deki geri çekilmeye rağmen ABD-İran rekabeti eşliğinde yukarı yönlü hamle yapan XMR son 24 saatteki artışıyla “En Çok Yükselenler listesinde ikinci sıraya yerleşti. Çok uzun bir süredir bu listede yer edinemeyen gizlilik esaslı kripto para, yavaş yavaş adından söz ettirmeye başlamış görünüyor.

Ekran Resmi 2024 01 29 11.50.37

Bitcoin’den (BTC) ayrışarak fiyatlamaya başladı!

Genellikle kaos ortamından güç bularak şiddetli fiyat artışı sergileyen XMR bu sefer de şaşırtmadı. Önceki süreçlerde Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin geriliminde patlama yapan popüler coin, güncel süreçte ise ABD-İran çekişmesiyle kendisini ön plana attı. Bitcoin’deki dengesiz fiyat yapısına karşılık 23 Ocak’ta yükseliş trendine başlayan XMR bugün itibarıyla 165,5 dolara ulaşarak toplamda yüzde 13’lük bir yol katetti.

Ekran Resmi 2024 01 29 16.23.12

Gerilimin artışı kısa vadede etkisini gösterdi!

Son yedi günlük zaman dilimine bakıldığında BTC ve ETH’ye göre daha etkili performans ortaya koyan XMR birçok metrikte yeşil yakmaya başladı. BTC’ye karşılık yüzde 2,41 ETH’ye karşılık ise yüzde 11,89 oranında artış gösteren XMR, ABD-İran geriliminin devam etmesi halinde bu verileri daha uzun vadeye yayacak gibi duruyor.

Ekran Resmi 2024 01 29 16.35.32

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) raporuna konu edinmişti!

2023’ün Eylül ayında “Kripto Varlıklar ve Finansal Piyasalar Arasındaki Yayılmalara İlişkin Yeni Kanıtlar” adıyla bir rapor yayımlayan Uluslararası Para Fonu (IMF), Monero’ya sık sık yer vermişti.

XMR’ı genel olarak “Monero, göndereni, alıcıyı ve işlem miktarını gizlemek için çeşitli teknikler kullanan gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. Diğer kripto paralara kıyasla devlet gözetimine karşı daha dirençli olacak şekilde tasarlanmıştır.” şeklinde tanımlayan IMF yalnızca kripto dünyasına değil, diğer finans piyasalarına da projeyi tanıttı.

Ekran Resmi 2024 01 29 16.54.32

Monero (XMR) nedir?

Monero (XMR) takip edilemez ve anonim olacak şekilde tasarlanmış, gizlilik odaklı, eşler arası bir dijital para birimidir. Monero blokzincirindeki bir işlem, kripto para değiştirilebilir (fungible) olduğundan belirli bir kullanıcı veya gerçek dünya kimliğiyle ilişkilendirilemez. Kısacası XMR göndereni, alıcıyı ve işlem miktarını gizlemek için çeşitli teknikler kullanan gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. Diğer kripto paralara kıyasla devlet gözetimine karşı daha dirençli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Değiştirilebilir terimi, her birimin aynı olduğu ve o para biriminin diğer birimlere dönüştürülebilmesini tanımlar. Örneğin darknet’ten satın alınan bir Bitcoin, blokzinciri işlem yoluyla Coinbase’den satın alınan bir Bitcoin’den ayırt edilebilirken, iki ayrı Monero parası tamamen aynı görünür ve birbirinden ayırt edilemez.

Başa dön tuşu