Varank: Yeni büyüme hikayemizi sanayi ve teknolojiyle yazacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yeni büyüme öykümüzü sanayi ve teknolojiyle yazacağız. Öncelikli dallarımızı belirledik. Bu kesimlerde atılımı sağlamak üzere, lojistikten insan kaynağına, eğitimden dijital dönüşüm alanlarına kadar geniş bir yelpazede yatırımlar yapacağız.” dedi.

Varank, Yalova’nın Altınova ilçesindeki Tersan Tersanesi’nde Kanadalı “Ocean Choise International” firması için inşa edilen “Calvert” isimli Arktik Fabrika Balıkçı Gemisi’nin denize iniş merasiminde, geminin inşasında emeği geçen tersanenin tüm çalışanlarını ve yatırımcıları kutladı.

Bugün bir gemiyi değil, tabiri caizse yüzer bir fabrikayı denize indirdiklerini belirten Varank, ham unsurun elde edilmesinden paketlenmiş son mamule varıncaya kadar, eserin tüm evrelerinin bu gemide hayat bulduğunu vurguladı.

Varank, bunun Türk tersaneciliğinin ve gemi mühendisliğinin ulaştığı seviyeyi göstermesi bakımından son derece gurur verici olduğuna dikkati çekerek “Tersan, son 10 senede bir çok unsur imza attı. LNG ile çalışan kargo gemisinden, hibrit feribotlara, yolcu gemilerinin üretimine kadar pek çok alanda büyük işler başardı. Yeniden burası, fabrika balıkçı gemileri ve elektrikli feribotlarda dünyanın önde gelen tersanelerinden biri pozisyonuna geldi. Tabi burada kadro çalışmasının ne kadar kıymetli olduğunu görüyoruz. Burası, bünyesinde 3 bin 800 kişiyi barındıran, çalışanından mühendisine yöneticisine kadar herkesin tek bir hedef uğruna alın teri döktüğü bir ekmek kapısı.” tabirlerini kullandı.

– “Gemi inşa yatırımlarına değerli takviyeler sağlıyoruz”

Bugün denize indirilen gemideki yerlilik oranının yüzde 55i aştığını anlatan Varank, şöyle konuştu:

“Yani sadece gemi sanayine değil, endüstrimizin başka alt dallarına de hizmet eden bir yapıdan kelam ediyoruz. Kullanılan yerli eser oranı arttıkça, endüstrimizin öteki alt bölümleri de buradan besleniyor ve büyüyor. Burada geliştirilen bir teknoloji, öteki dallara de katkı sağlıyor ve verimlilik artışı olarak ekonomimize geri dönüyor. Hükümet olarak hem istihdama olan katkısı hem de ürettiği yüksek katma kıymetten dolayı gemi inşa yatırımlarına değerli dayanaklar sağlıyoruz. Bugün bu alanlarda global rekabette kelam sahibi olan işletmelerimiz varsa, bunun temelinde izlediğimiz şuurlu ve planlı siyasetler var. Bu siyasetlere da sizlerin huzurunda kısaca değinmek istiyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, gemi inşa yatırımlarını, yatırım teşvik uygulamalarımızla destekliyoruz. Bu kapsamda son 7 senede 329 gemiye teşvik evrakı düzenledik, bu projelerin 224 tanesi de tamamlandı.”

– “Lider olmak Ar-Ge’ye yapılan yatırımlarla mümkün”

Varank, tersanelerde gemi inşasında kullanılan sac, motor ve pervane üzere tüm materyaller için KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti sunduklarını belirterek, “Ayrıca istihdam edilen çalışanlar için de 18 ay boyunca sigorta primi patron payı takviyesi sağlıyoruz. Bunların yanı sıra, tersanelerimiz bakanlığımızca sunulan Ar-Ge teşvikleri ve TÜBİTAK takviyelerinden de faydalanabiliyor. Hakikaten Tersan da hem yatırım hem de Ar-Ge teşviklerimizden aktif bir halde yararlanan firmalarımız ortasında. İşte 2017 yılında kurduğunuz ve 100’e yakın kişinin istihdam edildiği bir Ar-Ge merkeziniz var. Bu merkezde kurumlar vergisi muafiyeti, gelir vergisi stopaj teşviki, sigorta prim dayanağı ve damga vergisi istisnası üzere bir çok takviye sunuyoruz.” diye konuştu.

Ar-Ge’ye yapılan yatırımın geleceğe yapıldığını vurgulayan Varank, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Günümüz dünyasında, alanında başkan olmak, öncü olmak fakat ve fakat Ar-Ge’ye yapılan yatırımlarla mümkün olabilir. Biz istiyoruz ki kaç Tersan’lar sanayi ekosistemimizde kendine yer bulsun, büyüsün, gelişsin ve ülkemizi global arenada üst basamaklara taşısın. Tabi bunu istemek yetmiyor, planlı ve programlı bir halde çalışmak, uğraş etmek gerekiyor. İşte 11. Kalkınma Planımız da bu çabanın en somut göstergesi ve teminatıdır. Planı bir bütün olarak rekabetçi endüstriyi ve verimliliği merkeze alarak kurguladık. Yeni büyüme öykümüzü sanayi ve teknolojiyle yazacağız. Öncelikli dallarımızı belirledik. Bu bölümlerde atılımı sağlamak üzere, lojistikten insan kaynağına, eğitimden dijital dönüşüm alanlarına kadar geniş bir yelpazede yatırımlar yapacağız. Bunu yaparken dış yatırımcılara da kapılarımız gerisine kadar açık olacak. Bu noktada yerli-yabancı ayrımımız yok. Ülkemizde katma kıymetli üretim yapmak isteyen, istihdam sağlayan her bir yabancı yatırımcı, bizim için kendi firmalarımız kadar kıymetlidir.”

– “Dış ticaretimizin çok büyük bir kısmını deniz yoluyla gerçekleştiriyoruz”

Bakan Varank, Endüstrileşme İcra Şurası’nın kurulacak olmasının kalkınma planıyla filizlenen en temel siyasetlerden biri olduğunun altını çizerek şu değerlendirmede bulundu:

“Bu heyete Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek. Yani endüstride dönüşüme ait alacağımız her karar, devletimizin en üst makamlarınca takip edilecek, sahiplenilecek. Elhasıl bu kalkınma planıyla topyekün bir sanayi ve teknoloji seferberliği başlatıyoruz. Varmak istediğimiz amaçlara rekabetçi üretim ve yüksek istihdamla varacağız. Geçtiğimiz hafta sanayi üretim dataları açıklandı. 2018 Ağustos’unda yaşadığımız dış şokun tesirlerini silmeye başladık. Üretimin öncü göstergeleri ve iktisada olan inanç yine canlanmaya başladı. Bu durumda bu canlılığı daimi hale getirmek ve istihdamı artırmak hepimizin görevidir. Ülke olarak güçlü bir üretim altyapısına sahibiz. Bu gücü daha da artıracak, ülkemizi süreksiz dalgalanmalara karşı koruyacak siyasetleri kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.”

Bugün denize indirilecek geminin Kanada’ya ihraç edileceğini bildiren Varank, “Kanada, pek çok milletlerarası platformda ahenk içinde çalıştığımız ülkelerden biri. Her iki ülke ticaret ve yatırım alanında kıymetli bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli en uygun biçimde pahalandırmak istiyoruz. Geçen ay düzenlenen G-20 doruğunda imzaladığımız Ortak İktisat ve Ticaret Kurulu (JETCO) mutabakat zaptı bu tarafta atılmış hoş bir adım.” dedi.

Mustafa Varank, Türkiye’nin deniz ticaretinin ana rotalarında bulunan bir deniz ülkesi olduğunu anlatarak, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Uzakdoğu-Avrupa ana deniz rotasına yakın olmamızın yanı sıra, Karadeniz-Akdeniz deniz ticaretinin de göbeğinde yer alıyoruz. Dış ticaretimizin çok büyük bir kısmını deniz yoluyla gerçekleştiriyoruz. Hasebiyle bizler limanlarımızı ve tersanelerimizi, ihracatımızın can damarları olarak görüyoruz. Buradan hem yerli hem yabancı yatırımcılara bir davette bulunmak istiyorum. Türkiye, tersanecilikte, gemi endüstrinde, deniz yolu ticaretinde bir fırsatlar ülkesidir. Bugün denize indireceğimiz bu gemi ülkemizin ulaştığı yerli ve ulusal endüstrinin, teknolojinin ve yetişmiş insan kaynağının en somut eserlerinden birisidir.”

Başa dön tuşu