ABD hisse senetlerinde belirsizlik etkisi

Kapanışta,  Dow Jones endeksi yüzde 0,08 azalışla  26.783,49 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,12 karla 2.979,63 puan, Nasdaq endeksi yüzde 0,54 artışla  8.141,73 puan düzeylerinde seyrediyor.

Nasadq teknoloji Endeksi şiret birleşmelerinden takviye bulsa da yatırımcılar Powell’ın Temsilciler Meclisi ve Senato’da yapacağı sunumu bekliyor.

Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, Wall Street Journal’a verdiği demeçte Haziran’daki Fed siyaset toplantısından evvel olduğu faiz oranlarını sabit tutma kararını destekleyerek “Faizleri değiştirmek için bir neden yok” dedi.

Harker, “ABD iktisadı güçlü olmaya devam ediyor ve hala çok güçlü bir işgücü piyasası var. Şayet iktisadın daima formda zayıfladığına inanırsam faiz indirimine katılırım fakat benim görüşüme nazaran bu noktada oranları her iki istikamete kaydırmaya gerek yok ” dedi.

Powell’ın misyondan alınmasına ait tartışmalara yönelik ise ABD Lideri Donald Trump’ın baş iktisat danışmanı Larry Kudlow, Fed Lideri Jerome Powell’ın işinin şimdilik garantide olduğunu söyledi. Kudlow, merkez bankasının bağımsızlığını desteklediğini ve şimdilerde Powell’ın vazifesini değiştirme istikametinde planlar olmadığını kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu