ABD/Esper: Türkiye’nin S-400 alması yanlış bir karardı, hayal kırıklığına uğrattı

ABD Lideri Donald Trump tarafından Savunma Bakanlığına aday gösterilen Mark Esper, “Türkiye, uzun vakte dayanan kıymetli bir NATO müttefiki lakin S-400 almaları yanlış bir karardı ve hayal kırıklığına uğrattı.” dedi.

Savunma Bakanlığına aday gösterilen Esper, adaylığına yönelik ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesinde yapılan oturumda Türkiye’nin S-400 alımına ait sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin uzun vakittir kabiliyetli bir NATO üyesi olduğunu vurgulayan Esper, “Kendi fikrime nazaran, Türkiye’nin son bir kaç yılda yaşadığı değişim epey üzücü. S-400 almak yanlış bir karardı ve hayal kırıklığına uğrattı.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Esper, kendisine yöneltilen “ne yapılması gerektiğine” ait bir soruya da şu yanıtı verdi:

“Meslektaşıma (Savunma Bakanı Hukusi Akar) savunma bakanı seçilmem durumunda, ya F-35’leri ya da S-400’leri alabileceklerini, ikisine birden sahip olamayacaklarını belirttim. S-400’lerin alınması F-35’lerin kabiliyetini ve göklerdeki üstünlüğümüzü tehlikeye sokmaktadır.”

Adaylığı evvel Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde, daha sonra da Senato Genel Heyetinde oylanacak olan Esper, kâfi oyu alması durumunda ocak ayında James Mattis’in istifasının akabinde ABD’nin asaleten savunma bakanı olacak.

Başa dön tuşu