Borsada devre kesici uygulandı

BIST 100 endeksinde satışların derinleşmesiyle devre kesici uygulandı.

Borsa İstanbul’un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesine ait yaptığı açıklama, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada, saat 17:23:05 prestijiyle endekse bağlı devre kesici tetiklendiği ve Hisse Piyasasındaki tüm süreç sıralarında, Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Hisse ve Hisse Endekslerine dayalı mukavelelerde ve Borçlanma Araçları Piyasasındaki (BAP) Hisse Senedi Repo Pazarında süreçlerin süreksiz olarak durdurulduğu belirtildi.

İşlemler Hisse Piyasasında saat 18:01’de kapanış seansı ile VİOP Hisse ve Hisse Endekslerine dayalı kontratlarda daima süreç formülüyle saat 18:08’de tekrar başlatılacağı aktarılan açıklamada, BAP Hisse Repo Pazarı’nda süreçlerin bugün tekrar başlatılmayacağı vurgulandı.

Açıklamada, açığa satış yapılabilen süreç sıralarında açığa satış süreçlerinde seans sonuna kadar üst adım kuralı uygulanacağı kaydedildi.

Borsa İstanbul’da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi, anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7’lik paha kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik süreçleriyle ziyan görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.​​​

Başa dön tuşu