AB ile İngiltere arasında yeni müzakere turu hazırlığı

Avrupa Birliği ve İngiltere, Nisan ayına denk gelen Kuzey İrlanda ile barış mutabakatının yıldönümünden evvel, önümüzdeki haftadan itibaren Brexit sonrası ticaret alakasına ait uyuşmazlığın üstesinden gelmeyi amaçlayan ağır bir müzakere basamağına girmeye hazırlanıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ve Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Maros Sefcovic 16 Ocak’ta görüşmeleri değerlendirdikten sonra gayenin bir müzakere “tüneline” girmek olduğunu söyledi.

Cleverly ve Sefcovic bu hafta başlarında yaptıkları açıklamada AB’nin, Kuzey İrlanda’ya taşınan malları takip etmek için İngiltere’nin canlı data tabanını kullanmayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Bu duyuru, Brexit sonrası ticaret kuralları konusunda uzun müddettir devam eden uyuşmazlıkta kademe kaydedildiğinin birinci işareti olurken ziraî besin eserleri üzerindeki denetimler, devlet yardımı ve KDV üzere öbür daha karmaşık bahislerdeki müzakerelerin önünü açan bir adım olarak değerlendirildi.

Öne çıkan başka problemler ortasında, İngiltere’nin Avrupa Adalet Divanı’nın bölgedeki Brexit uyuşmazlıklarının tahlilindeki rolünden büsbütün vazgeçmesini talep etmesi nedeniyle ortaya çıkan Kuzey İrlanda protokolü konusundaki uyuşmazlık yer alıyor. Bu, AB için kırmızı bir çizgi olmaya devam ediyor.

“16 Ocak görüşmesi sonrası müzakere tüneline girilebilir”

Manufacturing NI CEO’su Stephen Kelly, bu hafta Cleverly ile yaptığı görüşmelerin akabinde, Cleverly ve Sefcovic’in 16 Ocak görüşmesi sonrası İngiltere ve AB’nin “geleneksel olarak tünel olarak bilinen derin bir kapsam belirleme çalışması yahut görüşme tipine gireceklerini” duyurmasını beklediğini söyledi.

Bloomberg’in daha evvel bildirdiğine nazaran, iki taraf 1998 Belfast Barış Anlaşması’nın Nisan’daki yıldönümü öncesinde, önümüzdeki ayın sonuna kadar bir muahedeye varmayı umuyor.

Anlaşmazlık, her iki tarafın da İrlanda adasında bir kara sonundan kaçınmayı kabul ettiği özgün Brexit muahedesinden kaynaklanıyor. Buna yönelik düzenek, İrlanda Denizi’nde tesirli bir formda bir hudut oluşturdu ve Kuzey İrlanda’nın AB’nin ortak pazar ve gümrük düzenlemeleri içinde kalmasına müsaade verdi. İngiltere şimdiye kadar bu mutabakatların birtakım kısımlarını uygulamamış ve buna karşılık olarak AB birkaç hususta ihlal prosedürü başlatmıştı.

Başa dön tuşu