Yurtlara yüzde 50-55 oranında zam gelmesi bekleniyor

CEMRE PARILTI KARACA

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özel okul fiyatlarında azami artış oranının yüzde 65 olarak belirlendiğini açıkladı. Özel okullara gelen artırımın akabinde yurt fiyatları da merak konusuydu.

yurtfiyatları.com Kurucusu Tuğrul Aslan özel yurtlara özel okullara gelen artırımın biraz altında minimum fiyat artışyla çabucak hemen orantılı biz artırım beklendiğini söyledi. Tuğrul Aslan, “2023’ün fiyatları tam olarak erken kayıt devrinde açıklanıyor. Lakin artışın çalışan maliyetleri kadar yani minimum fiyat artışı kadar olacağını varsayım ediyoruz. Bu fiyatların üzerinde bir sayı olacağını zannetmiyorum” değerlendirmelerinde bulundu.

“İki ya da dört kişilik oda fiyatları bu yıl 7-8 bin TL bandına çıkabilir”

Tuğrul Aslan, “Geçen yıl 2 ya da 4 kişilik odaların yaklaşık fiyatları 7-8 bin TL bandında olacaktı. Çalışan ve yemek maliyetini hesaba katarsak aşağı üst yurt fiyatları bu sayılar çerçevesinde şekillenecek” dedi.

2022 yılında özel yurtlardaki artırım oranları yüzde 100’lere kadar yükselmişti. Kimi bölgelerde öğrenciler konaklayacak yurt bulamıyordu bulunan odalar ise cep yakıyordu. O denli ki İstanbul’da bir öğrencinin yıllık yurt masrafı 140 bin TL’ye çıkıyordu. Türkiye’nin birçok vilayetinde ise yurt odalarının fiyatları ise ortalama 3 bin TL’den başlıyordu.

Başa dön tuşu