Yumurtada ihracat sıkıntısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, Irak’a yönelik yumurta ihracatının kesintiye uğramasının dalda düşünce yarattığını belirterek, devletin kısa, orta ve uzun vadeli, üretim, tüketim ve dış ticaret planlaması içeren bir strateji oluşturması gerektiğini söz etti.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, mayıs ayında tavuk yumurtası üretiminin geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 1,2 artarak 1 milyar 603 milyon adetten, 1 milyar 622 milyon adede yükseldiğini, buna rağmen tavuk eti üretiminin yüzde 3,3 azalarak 200 bin tondan, 193 bin tona gerilediğini hatırlattı.

Kanatlı eti ve eserleri ihracatında artışın devam etmesine karşın yumurta ve yumurta ürünleri ihracatının azaldığına dikkati çeken Bayraktar, bu kapsamda yumurta ve yumurta ürünleri ihracatının mayısta yıllık bazda yüzde 41,2 azalışla, 30,7 milyon dolardan 18,1 milyon dolara düştüğünü, 5 aylık ihracatın da geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 15,2 azalarak 177,8 milyon dolardan 150,7 milyon dolara indiğini belirtti.

Bayraktar, Irak’ın milletlerarası ticaret kurallarına ters biçimde aldığı ithalat yasağının üretimin yaklaşık üçte birini ihraç eden Türk yumurta sektörünü, olumsuz etkilediğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“İhracatın yüzde 85’e yakını Irak’a yapılıyor. Kanatlı dalında özellikle yumurtada ihracatın Irak’ta kesintiye uğraması problem yarattı. İhracat durunca, 28 gün bekleme müddeti olan yumurtanın fiyatı da iç piyasada ister istemez süratle düşüyor. Dal, maliyetin altında satış yapmaya çalışıyor. Bu durum sürdürülemez hale geldi. Üreticimiz sorunun çözülmesini bekliyor. Şu anki yapıyla üretici geleceğini göremiyor, üretimi sürdürmekte ve bölümde kalmakta zahmet çekiyor. Irak meselesinin yanı sıra bu ortamda tek çıkar yol, devletin kısa, orta ve uzun vadeli, üretim, tüketim ve dış ticaret planlaması içeren bir strateji oluşturmasıdır.”

 

 

 

AA

Başa dön tuşu