‘Yüksek Riskli’ Etiketi Alan Altcoinler Açıklandı! İşte Liste

Altcoinler arasında en çok kullanılanlardan olan stablecoinlere yönelik derecelendirmeler dikkat çekti. Dünyanın en popüler stablecoin’i olan Tether (USDT), yeni bir kredi derecelendirme listesinde iyi bir performans göstermedi. Derecelendirmeler resmi değil ancak kurumların stablecoin istikrarını ve desteğini nasıl gördüklerine dair bir fikir verebilir. Kâr amacı gütmeyen bağımsız bir stablecoin derecelendirme kuruluşu olan Bluechip, 22 Temmuz’da yeni derecelendirme listelerini Ağustos ayında yayınlayacağını duyurdu.

Altcoin derecelendirmeleri sorgulandı

Ekonomist John Paul Koning “Bu ileriye doğru atılmış bir adım” yorumunda bulundu. Ayrıca -GUSD, BUSD ve Paxos’un “haklı olarak” en iyi dereceleri aldığını belirtti. Tether ve TrueUSD gibi “offshore stablecoin” “en kötü derecelendirmeleri aldığını” da sözlerine ekledi. ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry de stablecoin derecelendirme listesini tweetledi.  Bluechip’e göre Tether genel olarak ‘D’ notu aldı. “Yüksek riskli” damgası, merkeziyetsizlik eksikliği nedeniyle uygulandı. Rezerv doğrulama ve itfa şeffaflığını içeren yönetişim ile ilgili sorunlar vardı. Ayrıca Tether’in altın standart stablecoin’i XAUT’yi de ‘D’ ile damgaladı .

Bluechip, Tether’in “bankalarının ve emanetçilerinin isimlerini açıklayarak” ‘C’ye yükseltilebileceğini belirtti. Ayrıca, bağımsız bir denetçi tarafından eksiksiz bir mali denetim gerçekleştirebilir veya “Hizmet Şartlarına itfa için şeffaf ve makul zaman çizelgeleri ekleyebilir”. Bluechip’in baş ekonomisti Garett Jones, “Bluechip stablecoin derecelendirmelerimizin çoğu yönetişim kalitesine dayanıyor” dedi. “Servetler, ister kurum içinde ister dışında olsun, servet avcılarını davet eder” diye ekledi.  Bununla birlikte, Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, 23 Temmuz’da bu konuyla ilgili bir meme tweetleyerek derecelendirme ile ilgili izlenim eksikliğini dile getirdi.

En iyi-en kötüler hangileri?

Garip bir şekilde Binance USD (BUSD), SEC’in kriptoya karşı savaşının bir parçası olarak ihraççı Paxos’a dava açmasına rağmen ‘A’ notu aldı. Tamamen düzenlenmiş Gemini USD (GUSD) de, sık sık de-peg olan Liquity USD (LUSD) gibi ‘A’ notu aldı. Altcoinhaberi.com olarak da bildirdiğimiz gibi SEC de Gemini’yi bir dava ile hedef almıştı. Derecelendirme kuruluşu Circle’ın USD Coin’ini (USDC) ‘B+’ olarak işaretledi. Bluechip, puan kaybetmesine neden olan tamamen merkezileştirilmiş olmasına rağmen, yönetişim özellikleri nedeniyle ‘düşük riskli’ olarak değerlendirdi.

Dünyanın en büyük üçüncü stablecoin’i DAI, merkeziyetsizliği nedeniyle puan kazandı ve ayrıca ‘B+’ aldı. ‘F’ ile en alt sırada yer alan tek stablecoin, Tron’un USDD’si oldu. Varlık, istikrar ve yönetişim eksikliği nedeniyle kırmızı bayrak aldı. Son zamanlarda gündemde olan TrueUSD (TUSD) de ‘D’ notu aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu