Yeni LUNA Vakası mı? Bu Altcoin Peg’ini Kaybetti! – Altcoinhaberi.com

Bu haftanın başlarında piyasa sürülen Cardano’nun yeni stablecoin’i, kısa bir süre sonra dolar (peg) sabitliğini kaybetti. LUNA gibi algoritmik bir mekanizma kullanması, endişelere neden oluyor.

Stablecoin Djed, LUNA benzeri kaderle korkuttu

Katman-1 protokolü COTI ve Cardano (ADA) ekiplerinin geliştirdiği stablecoin olan Djed, 31 Ocak 2023’te piyasa sürüldü. Mayıs 2022’de TerraUSD (UST) algoritmik stablecoin’in çöküşünden bu yana, kripto alanındaki birçok kullanıcı söz konusu stablecoin türüne sert eleştiriler getiriyor. Algoritmik stablecoin piyasası, Terra çöküşünden önceki zirvesinden bu yana 10 kat eridi.

Ancak çöküş, Cardano geliştiricilerinin 31 Ocak’ta ekosistemin aşırı teminatlandırılmış stablecoin’ini piyasaya sürmesini engellemedi. Cardano üzerinde başlatılan Djed (DJED), LUNA ve UST’de olduğu gibi ağın yerel kripto para birimi ADA tarafından desteklenmektedir. 2 Şubat’ta yoğunlaşan satışlar eşliğinde dolar sabitliğini kaybetmesi, Terra ekosistemde yaşananların tekerrür edebileceğiyle korkutuyor.

Djed’in güvencesi aşırı teminatlandırmasıydı

Stablecoin’ler, 1 dolara sabitliğini korumak için fiat, diğer kripto para birimleri veya emtia kullanan kripto paralardır. Djed’in dolaşımdaki arzı şu anda 1,8 milyar dolar değerinde ve 12 milyar dolarlık ADA ile destekleniyor. Aşırı teminatlandırılmış doğası göz önüne alındığında, Djed’in kısa süreli düşüşü, SHEN yatırımcılarından gelen yetersiz likidite ile birlikte teminatlandırma oranındaki keskin düşüşten kaynaklanmış olabilir.

SHEN token, Djed’in rezerv kripto para birimlerinden biridir. İsteyen yatırımcılar, Djed’in sabitliğini korumasına yardımcı olma karşılığında likidite havuzlarına SHEN teminat edebilirler, daha sonra işlem havuzunun bir kısmından kazanç elde ederler. Şu anda yaşananlar, SHEN yatırımcılarından gelen yetersiz likiditenin Djed üzerindeki etkisiydi. Djed’in mekanizması hakkında daha fazla ayrıntı için white paper’a göz atabilirsiniz.

LUNA çöküşü, kripto regülasyonlarında stablecoin’leri ilk madde haline getirdi

Altcoinhaberi.com olarak aktardığımız üzere Hong Kong, kısa süre önce en geç 2024’e kadar algoritmik stablecoin’leri yasaklayacağını bildirdi. Ayrıca, Avrupa Birliği tarafından yakında çıkacak olan mevzuat, fiat destekli stablecoin’ler için bankalarda tutulan denetlenebilir mali rezervleri zorunlu kılıyor. House Financial Services Committee tarafından önerilen bir ABD stablecoin yasa tasarısı, Hazine Bakanlığı raporunun bulgularına kadar fiat paraya dayalı olmayan stablecoin’lere bir moratoryum getirmeyi amaçlıyor.

Stablecoin şirketleri düzenli rapor yayınlamayı taahhüt ettiler

Son stablecoin patlamaları, düzenleyici incelemeyi artırdı. Stablecoin ihraç edenler bankalar gibi düzenlenmediğinden, minimum sermaye rezervlerini çevreleyen düzenleme yetersizdir. Ek olarak, rezerv denetimlerinin kapsamını hiçbir muhasebe standardı düzenlemez. Merkezi yayıncılar Tether ve Circle, bunun yerine, yedek kompozisyonlarına bir pencere sağlamak için tasdik raporları yayınlamayı taahhüt ettiler.

ABD Harekete Geçti: Bu Altcoinler İçin Büyük Uyarı!

Pax dolar ve Binance markalı BUSD stablecoin’leri ihraç eden Paxos Trust, her ayın sonunda rezervlerini detaylandıran tasdikler yayınlar. Tether kısa süre önce, kısa vadeli devlet hazine bonoları için ticari senetlerde tutulan rezervlerinin bir kısmını azalttı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu