Yeni LUNA Vakası mı? Bu Altcoin İçin Korkutan Tablo!

DeFi analisti Cryptopainzy, 2022’de Terra (LUNA) ile yaşananların tekrarlanabileceği konusunda uyarıyor. Endişeler, dün en büyük stablecoin Tether’in (USDT) fiyat sabitliğini kaybetmesiyle belirginleşti…

Cryptopainzy, LUNA krizinin bu sefer BTC’yi de tehdit ettiğini söylüyor

DeFi analisti Cryptopainzy 15 Haziran’da, “USDT’nin 1,5 milyar dolar değerinde BTC’ye sahip olduğunu” belirtti. Analiste göre, önemli bir baskı altında Tether, USDT’nin fiyat sabitliğini korumak için BTC rezervlerini kullanabilir. Cryptopainzy, tweet’te Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve LUNA’nın kurucusu Do Kwon’u da etiketledi ve şunları söyledi:

Fiyat sabitliğini korumak için 1,5 milyar dolarlık BTC, bu size Do Kwon’u hatırlatıyor mu?

Tether yöneticisi Paolo Ardoino meydan okudu

Altcoinhaberi.com olarak aktardığımız üzere, dün USDT’nin dolar sabitliğini kaybettiği esnada belirli bir balina grubunun yaptığı manipülatif işlemler dikkat çekti. USDT, Curve havuzlarındaki dengesizlik nedeniyle dolar sabitinden sapmak zorunda kaldı. CMC verilerine göre fiyatı hala 1 dolar eşiğinin altında işlem görüyor. Dün 0.9958 dolara geriledikten sonra bugün 0.998 dolar civarında tutunuyor.

Bu arada, Tether Baş Teknoloji Sorumlusu Paolo Ardoino, dün Twitter’dan dalgalanmanın kasıtlı bir hamle olduğunu dile getirdi. Ardoino, “Bu günlerde piyasalar gergin, bu nedenle saldırganların bu genel duygudan faydalanması kolay. Ancak Tether’de her zamanki gibi hazırız. Bırakın gelsinler. Herhangi bir miktarı kullanmaya hazırız” diye meydan okudu.

Ardoino söz konusu LUNA iddialarına cevap verdi

Tether yöneticisi, BTC’deki 1,5 milyarın, şirketin öz sermayesini temsil eden fazla rezervler kullanılarak satın alındığını açıkladı. Ardoino, şirketin şu anda 2,5 milyar doları aşan bir aşırı sermaye durumunda olduğunu paylaştı. Bu fazlalık, Tether’in bekleyen tüm tokenleri karşılamak için özenle tuttuğu %100’lük minimum rezervlere ek olarak verilmektedir. Cryptopainzy’nin yukarıdaki LUNA iddialarına yanıt olarak şunları kaydetti:

BTC’de 1,5 milyar fazla rezervle, yani şirketin kendi öz sermayesiyle satın alındı. Şirket şu anda 2,5 milyardan fazla sermayeye sahip (aralarında büyük çoğunluğu hazine bonoları olan tüm ödenmemiş tokenleri karşılamamız gereken minimum %100 rezervin üzerine).

Ek olarak, 17 Mayıs’ta Tether, tahvil ve benzeri yatırımlardan elde edilen kârları da içeren aylık net işletme kârının %15’ine kadarını fazla rezervlerinin bir parçası olarak Bitcoin satın almak için kullanma taahhüdünü açıkladı.

Balinalar yine iş başında…

Lookonchain’e göre, USDT dolar sabitliğini kaybettiği esnada bir balina cüzdanı ”0x3356”, 52.5 milyon USDC yatırmak için yeni bir adres oluşturdu. Daha sonra Aave ve Compound protokollerinde 40 milyon USDT ödünç aldı. Ardından, 40 milyon USDT’yi Coinbase ve Kraken’e yatırdı. Bu hamle, Aave V2’de bir dizi ödünç verme sürecini başlattı. Sonuç olarak, USDT borç verme oranının %20’den %30’dan fazla yükselmesine yol açtı. Ayrıca, yaklaşık 5 saat sonra, diğer 2 balina da 9.6 milyon değerinde USDT sattı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu