“Yen yıl sonuna dek dolar ve euroya üstün gelecek”

Mizuho Bank Ltd.’nin önde gelen Döviz iddiacısı Daisuke Karakama’ya nazaran, yen önümüzdeki aylarda, doların düzeltmesine devam etmesi ve ek mali teşviklerin euro üzerinde baskı oluşturması ile birlikte, üç nemli para ünitesi ortasındaki çabayı kazanacak.

Bankanın baş piyasa ekonomisti Karakama, Avrupa ortak para ünitesinin yen karşısında yıl sonuna dek yüzde 4 düşerek 117 düzeyine ineceği, doların da biraz daha düşerek 103 yen düzeyine gerileyebileceği varsayımında bulundu. Japon bankası Mizuho, Bloomberg’in sıralamasına nazaran üst üste ikinci çeyrekte de euro/yen paritesinde en uygun kestirimi yapan kurum oldu.

Karakama Tokyo’da verdiği mülakatta, “Her iki para ünitesi de dolar karşısında güçlenecek, lakin yen, Japonya’da siyasi gürültünün nispi olarak daha az olmasından ötürü euroya üstün gelecek,” dedi ve “Ayrıca para ünitesini aşağı tarafa itecek merkez bankası siyaseti gücü Avrupa için daha kuvvetli, bu da euroyu zayıflığa daha hassas hale getiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Japonya para ünitesi dolar karşısında bu yıl, Fed’in ekonomik zayıflamayı gidermek için faiz indirimine başlayabileceğine ait beklentilerin güçlenmesi ile birlikte yaklaşık yüzde 2 bedel kazandı. Yen euro karşısında ise, Avrupa para ünitesinin bölgedeki zayıf büyüme ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yeni teşvikler getireceğine ait beklentilerin baskısı altında kalmasından ötürü yüzde 3’ün üzerinde yükseldi.

Başa dön tuşu