Yellen: ABD’nin temerrüde düşmesi küresel mali krize neden olabilir

Yellen, CNN televizyonuna verdiği röportajda, iktisada ait değerlendirmelerde bulundu.

ABD’de federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmasına ait Yellen, ABD Hazine Bakanlığının harika tedbirleri uygulamaya başladığını, bu tedbirlerin haziran ayının başına kadar süreceğini fakat tekrar de bunun bir garantisi olmadığını söyledi.

Yellen, ABD’nin 1789’dan bu yana tüm mali yükümlülüklerini yerine getiren bir ülke olduğunu vurgulayarak, ABD hükümetinin borçlarını her vakit ödeyebileceğine olan inancın global finansal sistemin temelini oluşturduğunu, ABD Hazine tahvillerinin “en güvenli” varlıklar olduğunu tabir etti.

ABD’nin muhtemel bir temerrüde düşmesinin sonuçlarını kıymetlendiren Yellen, “Şüphesiz ABD iktisadında bir resesyona neden olur ve global bir mali krize neden olabilir. Doların rezerv para ünitesi rolünü muhakkak baltalayacaktır.” dedi.

Yellen, borç limitinin yükseltilmesinin üzerinde “müzakere edilemeyecek ya da pazarlık yapılamayacak” bir bahis olduğunu belirterek, “Amerika, vadesi gelen tüm faturaları vaktinde ödeyen emniyetli bir borçlu olmalı ve Kongre bunu yapmanın bir yolunu bulmalı. Geçmişte daima bu türlü olmuştur.” diye konuştu.

– “Enflasyon konusunda nitekim çok yeterli bir ilerleme gördük”

Ülkedeki yüksek enflasyona da değinen Yellen, enflasyonla çabada kaydettikleri ilerlemenin kendisini cesaretlendirdiğini lisana getirdi.

Yellen, “Bence ABD’de enflasyon konusunda hakikaten çok düzgün bir ilerleme gördük.” dedi.

Enflasyonun hane halkları için bir telaş olmaya devam ettiğini belirten Yellen, lakin enflasyonu yükselten tedarik zinciri darboğazlarının çözüldüğünü söyledi.

Yellen, Fed’in bağımsız olduğunu ve siyasetleri konusunda yorum yapamayacağını vurgulayarak, “Bence güçlü bir iş gücü piyasasını sürdürmek ve birebir vakitte enflasyonun düşmeye devam etmesini sağlamak için gerekli olduğunu düşündüklerini yapmaya çalışıyorlar.” dedi.

Çin’in dış ticaret ve milletlerarası ekonomik bağlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu Hı ile bu hafta yaptıkları görüşmeyi de kıymetlendiren Yellen, dünyanın en kıymetli iki iktisadının iklim değişikliği de dahil olmak üzere global değere sahip hususlarda işbirliği yapma sorumluluğu olduğunu kaydetti. Yellen, “Küresel zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışma konusundaki işbirliğimizi ve kararlılığımızı görüştük.” diye konuştu.

Başa dön tuşu