Yapı Kredi Yatırım 2023 Hisse Senedi Strateji Raporu’nu yayımladı

Yapı Kredi Yatırım 2023 yılı için hazırladığı pay senedi strateji raporunu yayımladı. Hazırlanan raporda “Taktiksel Esneklik & Seçici Yaklaşım” başlığını seçen banka BIST 100 ’ün dolar bazında yüzde 110, MSCI Türkiye’nin ise yüzde 135 yükseldiğine dikkat çekti ve yaşanan ralliye karşın birçok pay için şimdi “oahalı” denemeyeecğini vurguladı.

Yapı Kredi Yatırım, Borsa İstanbul’un hala fırsatlar barındırdığını seçici olmak gerektiğini kaydetti. Global piyasalara bağlı olarak yaz aylarında bilhassa bedelli metaller, emtia ve gelişmekte olan ülke pay senetleri için alım fırsatı olacağı öngörüsü paylaşılan raporda 2023 yılının genelinde, global piyasalar için geçen yıla kıyasla daha olumlu bir tablo beklendiği ve taktiksel olarak esnek davranmak gerektiği vurgulandı.

Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy geçtiğimiz yıl borsada yaşanan güçlü ralliye karşın hala birtakım fırsatlar barındırdığını ve araştırma takımları tarafından belirlenen şirketlerin amaç değerlemelerinin ortalama yüzde 40 artış potansiyeli barındırdığını kaydetti.

Yılın başında, yurt içi talep odakları ve görece daha düşük payları önceliklendirerek daha defansiz bir anlayışla hareket ettiklerini belirten Arısoy, Model Portföy’de genel olarak global enflasyona karşı korunaklı, döviz kurundan daha az etkilenecek, düşük finansal borçluluk ve görece düşük oynaklığa sahip payları tercih ettkilerini söyledi.

Bankanın Model Portföy’ünde belirlenen kıstaslara uygun görülen Coca Cola İçecek, Ford Otosan, Aksa Güç, Akbank, Otokar, Enka İnşaat ve TSKB yer almaya devam ederken Turkcell, Türk Hava yolları ve Bim Birleşik Mağazaları yeni eklenen şirketler oldu.

Başa dön tuşu