Yabancı yatırımcılardan 981’i Türk vatandaşı oldu

Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 19 Eylül 2018’de Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Yönetmeliğe nazaran, Cumhurbaşkanınca belirlenen kapsam ve fiyatta sabit sermaye yatırımı gerçekleştiren, üç yıl satılmaması şerhi koydurarak taşınmaz satın alan yahut kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş taşınmazın üç yıl mühletle satılmayacağını taahhüt eden, istihdam oluşturan, mevduatı üç yıl tutma koşuluyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatıran, devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak kaidesiyle satın alan ve gayrimenkul yatırım fonu katılma hissesi yahut teşebbüs sermayesi yatırım fonu katılma hissesini en az üç yıl elinde tutma kuralıyla satın alan bireylere vatandaşlık yolu açıldı. 

AA muhabirinin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye nazaran, yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınladığı günden bugüne kadar Türk vatandaşı olmak isteyen 2 bin 700 yabancı yatırımda bulundu, 1 milyar dolara yaklaşan meblağda yabancı kaynaklı yatırım sağlandı.

Yatırım yapanlardan 981 kişi ise Türk vatandaşlığı hakkını kazandı.

– Ortalarında ABD, Rusya ve Kanada vatandaşları da bulunuyor

Türk vatandaşlığı kazanan yatırımcılar listesinde, İran 253 şahısla birinci sırada yer aldı. İran’ı 143 bireyle Irak, 97 bireyle Yemen, 94 bireyle Afganistan, 59 şahısla Suriye, 58 şahısla Filistin, 57 şahısla Ürdün, 45 şahısla Mısır, 21 bireyle Çin ve 16 şahısla Azerbaycan takip etti.

ABD ve Rusya’dan 6’şar, Kanada, İtalya ve İsrail’den 4’er, Ukrayna, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’ndan 2’şer, Avustralya ve Yunanistan’dan birer yatırımcı da Türk vatandaşlığı hakkını elde edenler ortasında yer aldı.

Başa dön tuşu